Blog

KOLOIDALNY ROZTWÓR CZĄSTEK ZŁOTA I SREBRA W ZĘBACH

2013-07-09
Nanocząstki w stomatologii

Jak uniknąć powtórnych wizyt u dentysty wciąż z tym samym zębem? Rozwiązanie tkwi w nanotechnologii. Stworzenie preparatów stomatologicznych Nanocare na bazie koloidalnego roztworu cząstek srebra i złota pozwoliło rozwiązać główny problem stomatologii jakim są zakażenia wtórne. Dzięki zastosowaniu roztworu można uzyskać większą trwałość i skuteczność leczenia stomatologicznego co oznacza mniej wizyt u dentysty!
Powszechnie wiadomo, że stany zapalne w obrębie jamy ustnej wpływają niekorzystnie na zdrowie całego organizmu. Bakterie powodujące choroby zębów i dziąseł mogą dostać się wraz z krwiobiegiem do serca, nerek, stawów, wywołując groźne choroby. Obecnie stomatologia korzysta z wielu osiągnięć technologicznych, które pozwalają skutecznie wyleczyć zęby a dodatkowo są komfortowe dla pacjenta i nie powodują bólu. Można tutaj wymienić m.in. leczenie pod mikroskopem, komputerowe planowanie zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu czy też leczenie laserowe. Stosowane dotychczas metody nie były jednak w stanie zagwarantować, że po zakończonym leczeniu w zębie nie rozwinie się infekcja wtórna. To z kolei oznaczało powtórne wizyty u dentysty wciąż z tym samym zębem. Każdy z nas niejednokrotnie tego doświadczył. Jak temu zaradzić?
Z pomocą przyszła nanotechnologia. W stomatologii stosowane są preparaty Nanocare na bazie srebra z dodatkiem złota. Nanocare Plus przeznaczony jest do płukania kanałów w trakcie leczenia kanałowego (endodontycznego), natomiast Nanocare Gold stosuje się przed założeniem wypełnienia, osadzeniem korony protetycznej, licówki lub mostu. Sprowadzenie cząstek złota i srebra do skali nanometrycznej spowodowało znaczny wzrost ich powierzchni aktywnej, a w efekcie pozwoliło osiągnąć zintensyfikowany potencjał przeciwbakteryjny.
Co wyróżnia preparaty z rodziny Nanocare? Cechą niespotykaną wśród innych stosowanych w stomatologii preparatów, jest ochrona leczonych zębów przed bakteriami po zakończonym leczeniu. Jak to jest możliwe? Po aplikacji Nanocare na powierzchni zęba pozostaje antybakteryjna warstwa koloidalnego roztworu. Nawet jeśli po leczeniu na powierzchni kanału lub pod koroną, licówką czy wypełnieniem pozostaną bakterie (co jest niestety nieuniknione), wówczas w obecności Nanocare nie są one w stanie się rozwijać. Podobnie w przypadku, gdy bakterie wnikną w mikroszczelinę między zębem a wypełnieniem i uzupełnieniem protetycznym. Szczeliny powstają na skutek sił żucia oraz w efekcie skurczu polimeryzacyjnego materiałów stosowanych do wypełnień ubytków. Przy tradycyjnym leczeniu po kilku latach w zębie rozwinąłby się stan zapalny lub wtórna próchnica wymagająca ponownego leczenia. Jeśli ząb pokryty jest roztworem, bakterie nie mają żadnych szans.
Koloidalny roztwór srebra wykazują szerokie spektrum działania wobec różnych gatunków mikroorganizmów patogennych. Badania naukowe wykazały skuteczność srebra wobec 99,9% bakterii i grzybów odpowiedzialnych za zakażenia wtórne w stomatologii. W przypadku leczenia kanałowego zaobserwowano spadek ilości powikłań o 45%. Wykazano również, że preparaty Nanocare zwiększają wytrzymałość mechaniczną wypełnień stomatologicznych co dodatkowo wpływa na poprawę trwałości leczenia. Srebro i złoto są bezpieczne dla komórek ludzkich, nie powodują zatruć i skutków ubocznych. Stosowanie Nanocare podczas zabiegów stomatologicznych poprawia skuteczność leczenia i często pozwala uniknąć stosowania osłabiających organizm antybiotyków.

Nanocząstki w stomatologii

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz