Czym jest endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się wnętrzem zęba, czyli miazgą. Leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku uszkodzeń, zakażenia, bądź głębokiej próchnicy, które prowadzą do stanów zapalnych miazgi. Podczas zabiegu usuwana jest zainfekowana lub uszkodzona miazga, a przestrzeń wypełniana jest specjalnym materiałem. Endodoncja pozwala uratować ząb przed koniecznością ekstrakcji.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie endodontyczne, potocznie zwane leczeniem kanałowym, wykonuje się w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu zęba. Uszkodzenie nerwu może wynikać z przyczyn mechanicznych, zaawansowanej próchnicy lub z powodu infekcji bakteryjnej w zębach martwych, przeleczonych dawnymi metodami. W takiej sytuacji nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Do martwego zęba z pozostawionymi bakteriami lub ich przetrwalnikami nie dociera krew z antybiotykiem.
Dawniej, przy braku odpowiednich metod diagnostyczno-leczniczych, zęby z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi kwalifikowane były do usunięcia. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, takie zęby można skutecznie leczyć kanałowo podczas jednej wizyty w gabinecie. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba, oczyszczeniu kanałów i wypełnieniu ich na całej długości specjalnym materiałem. Tylko dokładne oczyszczenie kanałów zęba z ozonowaniem w końcowym etapie i zastosowaniem nanocząstek uniemożliwiających wzrost bakterii daje szansę na uratowanie zęba.
Jakie objawy mogą wskazywać na konieczność leczenia zęba kanałowo?
Najczęściej wśród objawów, które wymagają pogłębionej diagnostyki pod kątem kwalifikacji do leczenia kanałowego, wymienia się:
- Silny i długotrwały ból zęba
- Nadwrażliwość na ciepło i zimno
- Opuchlizna i zaczerwienienie dziąseł wokół zęba
- Przebarwienie zęba
- Powstawanie ropni i przetok w okolicy zęba
Chcesz wiedzieć, dlaczego ból zęba jest tak silny? Posłuchaj lek. med. chir. stom. Romana Borczyka – KLIKNIJ TUTAJ
Często objawy ze strony zęba nie są specyficzne. Nadwrażliwość lub obrzęk mogą być efektem stanu zapalnego dziąseł, a bruksizm oraz wady ortodontyczne mogą powodować dolegliwości ze strony zębów. Silny ból może być odczuwany nie tylko w okolicy zęba wymagającego leczenia, lecz również przy pozostałych zębach, a nawet może „promieniować” do przeciwstawnej szczęki. Pacjent nie zawsze jest w stanie podać dokładną lokalizację bólu.
Zanim zapadnie decyzja o leczeniu przewodowym zęba konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które wskażą dokładną przyczynę problemu. Często poza tradycyjnym zdjęciem RTG zalecane jest wykonanie trójwymiarowej tomografii komputerowej.
Czy każdy ząb można uratować, uchronić przed usunięciem?
Czy leczenie kanałowe może uratować każdy ząb, czy zdarzają się przypadki, kiedy leczenie nie jest już możliwe?
Leczenie kanałowe często pozwala uratować zęby, które w przypadku braku podjęcia leczenia skazane byłyby na usunięcie. Jednak nie zawsze leczenie endodontyczne jest możliwe. W niektórych przypadkach leczenie nie jest wskazane lub ma znikome szanse powodzenia.
- Zaawansowane zniszczenie zęba – Jeśli korona zęba jest złamana, pęknięta lub ukruszona pod linią dziąsła, wówczas nie ma możliwości skutecznej odbudowy zęba.
- Uszkodzony korzeń – złamanie lub pęknięcie korzenia (pionowe pęknięcie korzenia) uniemożliwia prawidłowe oczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych, dlatego w przypadku urazu korzenia stosuje się alternatywne metody leczenia.
W niektórych sytuacjach przeprowadzenie leczenia kanałowego jest utrudnione, lecz nie niemożliwe. Wymaga dużego doświadczenia lekarza endodonty oraz zastosowania dodatkowych procedur leczniczych i specjalistycznych narzędzi:
- Zakrzywione, zwężone lub zobliterowane (zamknięte) kanały korzeniowe.
- Niepowodzenie wcześniejszego leczenia kanałowego, szczególnie jeśli doszło do powikłań, w postaci perforacji korzenia lub złamania narzędzia w kanale.
Co w przypadku, gdy leczenia kanałowego nie można wykonać? Alternatywą jest usunięcie zęba i zastąpienie go implantem, mostem lub protezą.
Dlaczego warto wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Duże powiększenie jest konieczne podczas leczenia kanałowego. Warunkiem powodzenia leczenia jest odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych w zębie, nawet tych dodatkowych lub mocno zakrzywionych, oraz dokładne ich oczyszczenie i szczelne wypełnienie. Duże powiększenie pozwala lekarzowi precyzyjnie zlokalizować kanały, oczyścić je z resztek organicznych oraz szczelnie wypełnić.
Jak się przygotować do zabiegu?
Leczenie kanałowe zęba nie wymaga specjalnego przygotowania od strony Pacjenta. Czasem lekarz może zalecić przyjmowanie na kilka dni przed leczeniem antybiotyku, który ma na celu zmniejszenie stanu zapalnego przy wierzchołku korzenia zęba.
Gdy Pacjent preferuje leczenie w narkozie, powinien zastosować się do zaleceń anestezjologa, związanych z przyjmowaniem pokarmów i płynów przed zabiegiem. U osób dorosłych ze względów bezpieczeństwa, zabrania się spożywania pokarmów przez 6 godzin oraz picia napojów przez około 3 godziny przed znieczuleniem ogólnym.
Jak przebiega leczenie kanałowe w klinice BORCZYK?
Stosujemy unikalną, opracowaną przez właściciela kliniki doktora Romana Borczyka metodę leczenia przewodowego, która zakłada wykorzystanie najnowszych technologii dla zapewnienia bezpieczeństwa, komfortu oraz trwałych efektów leczenia.
PROCEDURA LECZENIA 1. Zaawansowana próchnica, infekcja miazgi zębowej, zmiana wokół wierzchołka korzenia zęba. 2. Otwarcie zęba oraz wszystkich kanałów zębowych. 3. Oczyszczanie kanałów. 4. Szczelnie wypełnienie kanałów zęba płynną gutaperką. 5. Odbudowa tymczasowa.
Etapy procedury leczenia kanałowego zęba na jednej wizycie:
1. Znieczulenie
Dla komfortu naszych Pacjentów stosujemy silne znieczulenie miejscowe, które skutecznie eliminuje ból podczas zabiegu. Znieczulenie podawane jest komputerowo, przy użyciu urządzenia, które mierzy stopień naprężenia tkanek dostosowując szybkość podawania środka znieczulającego. Dzięki temu moment podania znieczulenia nie jest odczuwany przez Pacjenta.
2. Przygotowanie do leczenia
Leczony ząb oddzielamy od pozostałych za pomocą specjalnej klamry i koferdamu. Dzięki temu zapewniamy sterylność pola zabiegowego, a także zabezpieczamy Pacjenta przed dostaniem się do jego jamy ustnej jakichkolwiek substancji stosowanych podczas procedury leczenia endodontycznego.
3. Leczenie pod mikroskopem
Leczenie przeprowadzamy w dużym powiększeniu przy użyciu mikroskopu, który pozwala zlokalizować wszystkie kanały w zębie i dokładnie wyczyścić kanały niedrożne lub mocno zakrzywione. Dokładne, mechaniczne i chemiczne oczyszczenie kanałów na całej ich długości jest kluczowe dla sukcesu leczenia.
4. Pomiary długości kanałów
Podczas leczenia wykorzystujemy elektroniczny endometr, który umożliwia dokonanie dokładnych pomiarów długości kanałów. Dzięki temu mamy pewność, że kanały zostaną dokładnie oczyszczone na całej długości. Pozostawienie resztek tkanek i bakterii nawet w końcowym 1-milimetrowym odcinku kanału stwarzałoby ryzyko rozwoju infekcji wtórnej w przyszłości.
5. Oczyszczanie kanałów
Aby zwiększyć skuteczność oczyszczania kanałów stosujemy unikalny system hydrodynamiczny oraz ultradźwięki. Dla uzyskania pewności, że w najdrobniejszych kanałach nie pozostały bakterie wprowadzamy do wnętrza kanałów ozon o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Gazowy ozon dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, do których często nie docierają płyny płuczące.
6. Zabezpieczenie przed infekcją wtórną
Przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikujemy koloidalne srebro ze złotem. Nanocząstki zawarte w preparacie pozostają na powierzchni kanałów chroniąc ząb przed rozwojem bakterii po zakończonym leczeniu. Dzięki temu skutecznie zapobiegamy ponownemu pojawieniu się stanu zapalnego w leczonym zębie.
7. Wypełnienie kanałów
Stosujemy sprawdzony system termicznego wypełnienia kanałów biokompatybilną płynną gutaperką, która gwarantuje dokładne i trwałe uszczelnienie kanałów.
8. Kontrola przebiegu leczenia
Przebieg leczenia kontrolujemy na bieżąco poprzez wykonanie na miejscu w gabinecie cyfrowych zdjęć RTG.
Czy leczenie kanałowe boli? Jakie znieczulenia stosowane są podczas zabiegów endodontycznych?
Stosujemy znieczulenia, które pozwalają skutecznie ochronić Pacjenta przez bólem podczas zabiegu:
- Miejscowe znieczulenie komputerowe (podawane każdorazowo podczas leczenia)
- Podtlenek azotu (opcjonalne)
- Znieczulenie ogólne (opcjonalne, podawane na życzenie Pacjenta po kwalifikacji przez lekarza anestezjologa)
Stan zapalny często powoduje trudności w odpowiednim znieczuleniu zęba. Dlatego ważne jest doświadczenie lekarza endodonty oraz możliwość zastosowania dodatkowych procedur znieczulenia.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe w klinice Borczyk przeprowadzane jest podczas jednej wizyty w gabinecie i trwa z reguły od 1-2 godzin. Zależy to od rodzaju zęba, ilości kanałów korzeniowych, obecności kanałów dodatkowych. Czas leczenia może się wydłużyć, gdy ząb w przeszłości był leczony przewodowo lub jest obecny stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych.
Należy mieć na uwadze, że po leczeniu endodontycznym korona zęba jest tymczasowo odbudowywana materiałem zastępczym, który należy wymienić na docelowe wypełnienie lub koronę po około 6 tygodniach.
Czy warto leczyć ząb kanałowo?
Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od stanu zęba i prognozowanej możliwości skutecznego leczenia:
- Jeśli lekarz oceni, że ząb dobrze rokuje, wówczas warto skorzystać z leczenia kanałowego i zachować ząb na kolejnych wiele lat.
- Jeśli po przeprowadzeniu badań lekarz stwierdzi nieprawidłowości takie jak np. pionowe pęknięcie korzenia wówczas leczenie kanałowe nie przyniesie spodziewanych efektów i należy usunąć ząb.
- Jeśli ząb jest mocno zniszczony i słabo rokuje, jednak leczenie kanałowe jest możliwe i pomoże zachować ząb przez bliżej nieokreślony czas, wówczas metoda leczenia dobierana na podstawie indywidualnych oczekiwań i preferencji Pacjenta.
W przypadku jakichkolwiek dolegliwości warto udać się do lekarza na wizytę konsultacyjną, wykonać zalecone badania i rozważyć wszelkie możliwości leczenia.
Dlaczego nie warto zwlekać z leczeniem kanałowym zęba? Dlaczego należy jak najszybciej pozbyć się infekcji korzeni zębów?
Ogniska zapalne w obrębie jamy ustnej, wywołane przez zapalenie miazgi zęba, jak również przez niedostateczną higienę, nieleczoną próchnicę, obecność kieszonek dziąsłowych, nieusunięte korzenie czy zęby zatrzymane, mają istotny wpływ na ogólne zdrowie człowieka. Bakterie obecne w jamie ustnej mogą schodzenia innych części ciała. Mowa tu o tzw. chorobach odogniskowych – czyli takich, które mają swoje źródło w ogniskach zakażenia w obrębie jamy ustnej, ale oddziałują na inne, często odległe narządy. Układ odpornościowy w trakcie walki z bakteriami jamy ustnej może nieumyślnie niszczyć również zdrowe komórki, prowadząc do autoagresji organizmu. W rezultacie mogą rozwinąć się schorzenia takie jak:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- choroby stawów i kręgosłupa,
- cukrzyca,
- choroby alergiczne,
- nadciśnienie tętnicze.
Wiele z tych chorób rzadko jest kojarzonych z problemami z uzębieniem, co sprawia, że ich źródło często pozostaje niezidentyfikowane. Tymczasem regularne kontrole stomatologiczne i leczenie stanów zapalnych jamy ustnej mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z powyższych schorzeń, warto rozważyć wizytę u dentysty. Może się okazać, że eliminacja ognisk zapalnych w jamie ustnej przyniesie poprawę nie tylko w zakresie zdrowia zębów, ale również ogólnego samopoczucia i funkcjonowania organizmu.
Jaka jest trwałość zębów leczonych kanałowo?
Jeśli ząb jest prawidłowo przeleczony, kanały są dokładnie oczyszczone i szczelnie wypełnione – ząb może służyć jeszcze przez wiele lat. Dla komfortu naszych Pacjentów udzielamy bezterminowej gwarancji na zęby leczone kanałowo w klinice Borczyk.
Czy leczenie kanałowe objęte jest gwarancją?
W klinice Borczyk leczenie kanałowe objęte jest dożywotnią gwarancją. Unikalna procedura, wykorzystująca m.in. diagnostykę 3D, ozonoterapię, ultradźwiękowe oczyszczanie kanałów systemem Nanotec Endo zapewnia wysoką skuteczność i pozwala zachować ząb na wiele lat.
Jeśli zmiany zapalne przy wierzchołku korzenia nie cofają się, wówczas w ramach gwarancji przeprowadzamy zabieg resekcji korzenia zęba.
Warunkiem zachowania bezterminowej gwarancji jest zgłaszanie się raz na pół roku na bezpłatne kontrole stomatologiczne połączone z:
- profesjonalnym usuwaniem kamienia i osadu oraz laserową diagnostyką próchnicy (płatne według obowiązującego cennika)
- badaniem laboratoryjnym określającym poziom witaminy D w organizmie (badanie wykonujemy na miejscu w klinice Borczyk, płatność wg obowiązującego cennika).
*** Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, które powstały po zakończonym procesie leczenia kanałowego. Pęknięcie korzenia, pionowe lub poziome, jest niezależne od jakości wykonanego leczenia i traktowane jest każdorazowo jako przypadek losowo-osobniczy, w związku z tym nie podlega gwarancji.
Co dalej po leczeniu kanałowym?
Po około 6 tygodniach zalecana jest kontrola, podczas której lekarz ocenia gojenie zmian okołowierzchołkowych. Jeśli gojenie przebiega prawidłowo można przystąpić do odbudowy zęba.
Ząb po leczeniu przewodowym jest zębem martwym, przez co jest znacznie słabszy niż ząb żywy i łatwiej może ulec uszkodzeniu. Dlatego w celu ochrony zęba przed uszkodzeniami mechanicznymi i złamaniem, zaleca się wykonanie korony protetycznej po wcześniejszym wzmocnieniu zęba wkładem koronowo-korzeniowym. Alternatywnie można odbudować ząb wypełnieniem kompozytowym.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Ból zęba po leczeniu kanałowym jest normalnym, może pojawić się zarówno w leczonym zębie jak i otaczających tkankach. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się kilka dni po zabiegu. Przy nagryzaniu ból może być odczuwany nawet do kilku miesięcy.
Jak radzić sobie z bólem po leczeniu kanałów zębowych?
Posłuchaj wypowiedzi doktora Romana Borczyka – KLIKNIJ TUTAJ
W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych można zażyć tabletkę przeciwbólową. Lekarz może także zalecić przyjmowanie antybiotyku lub leków przeciwbólowych na receptę.
Nasi Pacjenci po leczeniu kanałowym mogą korzystać z bezpłatnych zabiegów fizykoterapii, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie tkanek. Oferujemy naświetlania laserem biostymulacyjnym, światłoterapię oraz korzystanie z pola magnetycznego.
Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się, utrzymuje się obrzęk lub występuje podwyższona temperatura ciała należy zgłosić się do kontroli do endodonty. Kontrola powinna się odbyć również w przypadku utrzymującego się bólu przy nagryzaniu.
Jakie jest ryzyko związane z leczeniem kanałowym?
Leczenie kanałowe, jak każda medyczna procedura, jest związane z ryzykiem pojawienia się powikłań. Wśród nich można wymienić:
- Niedokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych
- Złamanie narzędzia w kanale korzeniowym
- Perforacja korzenia zęba
- Wtórna infekcja po leczeniu
- Brak gojenia zmian okołowierzchołkowych
- Mechaniczne uszkodzenie osłabionego zęba
W celu zmniejszenia ryzyka powikłań stosujemy unikalną metodę leczenia endodontycznego opracowaną na bazie wieloletniego doświadczenia doktora Romana Borczyka.
Kanały oczyszczamy specjalistycznym urządzeniem, które zapewnia hydrodynamiczne czyszczenie o 30% większej skuteczności, niż standardowe metody. Stosujemy gazowy ozon, który ma bardzo silne właściwości przeciwbakteryjne i dociera w najmniejsze szczeliny kanałów korzeniowych, tam gdzie nie docierają substancje płynne. Ozon niszczy bakterie i inne mikroorganizmy poprzez utlenianie i uszkadzanie struktur komórkowych. Jego działanie jest natychmiastowe. Aby zapobiec infekcjom wtórnym pokrywamy wnętrze kanałów warstwą nanocząstek złota i srebra, które chronią przed namnażaniem bakterii. Procedurę przeprowadzamy w dużym powiększeniu, korzystając z mikroskopów operacyjnych, a każdy etap leczenia kontrolujemy wykonując cyfrowe zdjęcie RTG. W przypadku, gdy zmiany okołowierzchołkowe nie goją się, wykonujemy w ramach dożywotniej gwarancji zabieg resekcji wierzchołka korzenia.
Bardzo ważne jest, aby po leczeniu zabezpieczyć ząb przed ewentualnym urazem. Zęby leczone endodontycznie są zębami martwymi i dlatego są podatne na uszkodzenia. Dlatego naszym Pacjentom polecamy założenie korony protetycznej. Całość leczenia wykonujemy na miejscu w klinice BORCZYK.
Jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu zęba, które najczęściej pojawia się na skutek zaawansowanej próchnicy, infekcji lub urazu. Jedynym sposobem leczenia zęba z zapaleniem miazgi jest jego oczyszczenie z pozostałości zakażonej miazgi oraz szczelne wypełnienie – czyli leczenie kanałowe.
Alternatywą może być usunięcie chorego zęba i zastąpienie go uzupełnieniem protetycznym w postaci implantu zębowego, protezy czy mostu. W każdym indywidualnym przypadku decyzja o sposobie leczenia podejmowana jest wspólnie z lekarzem, po przeprowadzeniu przez lekarza stosownych badań i ocenie możliwości uzyskania trwałych efektów leczenia.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe zęba może kosztować od 900 do nawet 4.000 zł. Różnice te wynikają z zaplecza technologicznego danego gabinetu, co wpływa na skuteczność i trwałość leczenia oraz pozwala udzielić gwarancji na zabieg. W klinice BORCZYK Pacjenci mogą skorzystać z dogodnego systemu ratalnego. Oferujemy kredyty 0% oraz kredyty z niską miesięczną ratą.
Co obejmuje cena leczenia kanałowego?
Cena leczenia kanałowego w klinice BORCZYK obejmuje:
- znieczulenie komputerowe,
- opracowanie kanałów pod mikroskopem,
- oczyszczanie hydrodynamiczne i ultradźwiękowe,
- ozonowanie, pokrycie kanałów nanocząstkami,
- szczelne wypełnienie kanałów,
- kontrolne cyfrowe zdjęcia RTG,
- zamknięcie zęba materiałem tymczasowym,
- wizyty kontrolne,
- gwarancję dożywotnią,
- ewentualny zabieg resekcji wierzchołka korzenia.
Czym jest resekcja zęba?
Resekcja wierzchołka korzenia, znana również jako apikoektomia, to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu usunięcia zakażonego lub zmienionego chorobowo wierzchołka korzenia zęba oraz otaczającej go patologicznej tkanki (np. torbieli, ziarniny zapalnej). Zabieg ten wykonuje się najczęściej wtedy, gdy leczenie kanałowe (endodontyczne) nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a ząb wciąż wykazuje objawy stanu zapalnego. W klinice BORCZYK resekcja wierzchołka korzenia wykonywana jest bezpłatnie w ramach gwarancji udzielanej na leczenie kanałowe.
Zabieg przebiega w kilku etapach:
- Znieczulenie miejscowe – zapewnia pacjentowi komfort i brak bólu.
- Odsłonięcie wierzchołka korzenia pod mikroskopem – poprzez nacięcie dziąsła i odwarstwienie tkanek miękkich.
- Usunięcie zmienionych tkanek – chirurg usuwa zmieniony chorobowo fragment wierzchołka korzenia oraz otaczającą go infekcję lub torbiel.
- Dezynfekcja przy użyciu ozonu.
- Pokrycie korzenia nanocząstkami złota i srebra zapobiegającymi infekcji wtórnej.
- Zamknięcie wierzchołka kanału korzeniowego – może być dodatkowo wypełniony specjalnym materiałem zabezpieczającym przed nawrotem infekcji.
- Aplikacja materiału kolagenowego zabezpieczającego zapadaniu się tkanek.
- Zamknięcie okolicy zabiegu i zabezpieczenie przy użyciu szwów.
- Pacjent otrzymuje leki, okłady lodowe, zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu.
- Pacjent korzysta z bezpłatnej fizykoterapii przyspieszającej gojenie (światłoterapia, pole magnetyczne, naświetlanie laserem biostymulacyjnym).
Kiedy wykonuje się resekcję?
- przewlekły stan zapalny przy wierzchołku korzenia, mimo przeprowadzonego leczenia kanałowego,
- torbiel przywierzchołkowa,
- obecność niedrożnego lub zakrzywionego kanału, uniemożliwiającego skuteczne leczenie endodontyczne,
- złamanie narzędzia kanałowego w obrębie wierzchołka.
Zalety resekcji:
- umożliwia zachowanie zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać usunięty,
- eliminuje źródło zakażenia i dolegliwości bólowe,
- poprawia stan zdrowia jamy ustnej i ogólny komfort pacjenta.
Czy resekcja boli?
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego w trakcie Pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk i dyskomfort, które zwykle ustępują w ciągu kilku dni.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego:
Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić na jednej wizycie?
Tak, jak najbardziej. Przy zastosowaniu diagnostyki 3D, mikroskopu i skutecznych metod oczyszczania kanałów (takich jak ultradźwięki czy ozon) jesteśmy w stanie przeprowadzić leczenie kanałowe na jednej wizycie, gwarantując trwałe efekty.
Posłuchaj odpowiedzi naszego eksperta lek. med. chir. stom. Romana Borczyka – KLIKNIJ TUTAJ
Czy po leczeniu kanałowym będę odczuwać ból?
Może się zdarzyć i jest to całkowicie naturalne, że po leczeniu Pacjent odczuwa ból. Zazwyczaj ból utrzymuje się do kilku dni. W razie potrzeby można zażyć standardowo stosowaną tabletkę przeciwbólową.
Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej, nasilają się lub dodatkowo pojawia się obrzęk lub gorączka, należy zgłosić się na kontrolę do lekarza przeprowadzającego leczenie.
Jaką mam gwarancję na powodzenie leczenia kanałowego zęba?
Stosowane w naszej klinice metody leczenia pozwalają uzyskać wysoką skuteczność leczenia kanałowego. Użycie mikroskopu pozwala odnaleźć wszystkie kanały zębowe, zastosowanie specjalnego urządzenia do płukania kanałów zwiększa skuteczność oczyszczania o 30%, a stosowany ozon dociera do najmniejszych szczelin skomplikowanego systemu kanałów efektywnie je dezynfekując. Dzięki temu mamy pewność, że w obrębie kanałów nie pozostają bakterie, z których mogłaby się rozwinąć infekcja wtórna. Dodatkowe zabezpieczenie powierzchni kanałów nanocząstkami złota i srebra hamującymi wzrost bakterii eliminuje ryzyko ponownego zakażenia zęba.
Naszym Pacjentom udzielamy dożywotniej gwarancji na przeprowadzone leczenie. Gdy zmiany zapalne nie ustąpią, wówczas bezpłatnie wykonujemy zabieg resekcji wierzchołka korzenia. Aby zachować gwarancję należy zgłaszać się co pół roku na wizyty kontrolne, usuwać kamień i osad w gabinecie higienistki oraz badać poziom witaminy D. Wszystko można wykonać u nas podczas jednej wizyty.
Co zrobić, kiedy mój ząb ma gnijący korzeń?
Konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do stomatologa, który wykona potrzebne badania (badanie wewnątrzustne pod mikroskopem, badanie RTG, w razie konieczności tomografię 3D) i na tej podstawie oceni stopień zaawansowania choroby oraz możliwości uratowania zęba.
Czy moje obawy przed leczeniem kanałowym są racjonalne?
Niektórzy pacjenci mogą kojarzyć leczenie kanałowe z bolesnymi procedurami sprzed lat, co może wywoływać strach i niepokój. Obecnie procedura leczenia wygląda zupełnie inaczej niż w przeszłości, jest bezpieczna, a stosowane metody znieczulenia skutecznie eliminują ból i dyskomfort. Dla Pacjentów z dentofobią oferujemy leczenie kanałowe w znieczuleniu ogólnym.