Polip zatoki

Polip zatoki – objawy

Utrzymujący się przed długi czas katar może świadczyć nie tylko o alergii. Przyczyną niedrożności nosa może być problem w obrębie zatok szczękowych. Mimo że, polipy w zatokach szczękowych są często skutkiem rozwoju stanu zapalnego, niektórzy Pacjenci nie mają w związku z ich obecnością żadnych dolegliwości. U innych Pacjentów występują takie objawy jak: chroniczny kaszel, zatkany nos, problemy z oddychaniem, bóle głowy, niesmak w ustach czy zaburzenia wzroku.

Przyczyny zmian w zatokach

Najczęściej przyczyną obecności polipów w zatokach są zmiany zapalne, niejednokrotnie związane z zębami. Czasem jednak zmiany w zatokach mają podłoże nowotworowe, dlatego też nawet w przypadku braku dolegliwości zalecane jest usuwanie polipów z zatok.

Dowiedz się więcej o polipach zatoki

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Diagnostyka polipów

Diagnostyka polipów zatok szczękowych obejmuje wykonanie tomografii komputerowej. Jest to bardzo precyzyjne narzędzie, pozwalające ocenić wielkość i dokładną lokalizację zmian. Dzięki temu możliwe jest szczegółowe zaplanowanie zabiegu usunięcia polipa.

Małoinwazyjny zabieg przez otwór w zębodole

Powszechne metody usuwania zmian w obrębie zatok szczękowych stosowane przez laryngologów wykorzystują endoskop, a zabieg wykonywany jest poprzez jamę nosową.

Od kiedy zaczęliśmy wykonywać zabiegi odbudowy kości w obrębie zatok szczękowych okazało się, że mamy możliwość dostania się do zatok od strony zębów. Procedura przeprowadzana jest poprzez mały otwór wykonywany od strony zębodołu. Poprzez otwór w zębodole lekarz oczyszcza zatokę z tkanki zapalnej. W naszej innowacyjnej metodzie wykorzystujemy mikroskopy do neurochirurgii.

Dzięki temu po zabiegu nie pozostaje żadna widoczna blizna. Jesteśmy w stanie usunąć zmiany w bardzo precyzyjny i minimalnie inwazyjny sposób, a Pacjenci nie są narażeni na dużą opuchliznę oraz nie odczuwają większych dolegliwości. Zabieg trwa krótko, około pół godziny. Po zabiegu wykonujemy kontrolną tomografię komputerową, na której widać wnętrze zatok szczękowych w 3 wymiarach i obserwujemy proces gojenia, który często wiąże się z ustępowaniem wszystkich dolegliwości bólowych ze strony zatok szczękowych.

Informacje dla Pacjenta

  • Po zabiegu Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i może spokojnie wrócić do swoich codziennych obowiązków.
  • Pacjent zaopatrzony zostaje w okłady lodowe na wypadek wystąpienia obrzęku lub opuchlizny.
  • Zachęcamy Pacjentów do korzystania z bezpłatnej laseroterapii i magnetoterapii, która przyspiesza gojenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

FAQ

Polip zatoki to niewielki guzek lub narośl występująca w błonie śluzowej zatok przynosowych. Jest to często łagodny twór, który może wywoływać objawy związane z zatokami. 

Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami – KONTAKT

Tak, pobrana podczas zabiegu zmieniona chorobowo tkanka standardowo wysyłana jest do laboratorium, gdzie poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Badanie to trwa ok. 2 tygodni i pozwala określić rodzaj zmiany i wykluczyć obecność nowotworów.

Zabieg wykonywany jest standardowo w znieczuleniu miejscowym podawanym systemem komputerowym. Znieczulenie skutecznie eliminuje ból. Na życzenie Pacjenta istnieje możliwość zastosowania narkozy. Znieczulenie ogólne podawane jest przez doświadczonego anestezjologa.