Protezy zębowe

Czym są protezy zębowe?

To uzupełnienia protetyczne, które zastępują brakujące zęby. Protezy pozwalają odtworzyć wygląd uzębienia i funkcję narządu żucia w przypadku braku pojedynczych, kilku zębów oraz bezzębia. Protezy zębowe poprawiają estetykę twarzy, imitując naturalne zęby. Dzięki nim Pacjenci z brakami w uzębieniu mogą bez skrępowania uśmiechać się, rozmawiać i spożywać posiłki.

Wśród protez zębowych wyróżniamy protezy stałe (mocowane na stałe przez lekarza do implantów zębowych) oraz protezy ruchome (które mogą być wyjmowane z ust przez Pacjenta).

Protezy zębowe

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Protezy stałe na implantach

Protezy zębowe

Protezy stałe oparte są na implantach zębowych. W zależności od ilości brakujących zębów można zastosować koronę na pojedynczym implancie, most na minimum 2 implantach lub strukturę całkowitą osadzoną na 4 lub 6 implantach. Osadzenie protezy na implantach jest dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem dla Pacjenta niż zastosowanie tradycyjnych protez ruchomych. Implanty pozwalają odzyskać pewność siebie i nie stwarzają problemów Pacjentom podczas mówienia i spożywania pokarmów. Dodatkowo implanty zapobiegają zanikowi kości.

Dowiedz się więcej o implantach – TUTAJ

Protezy wyjmowane, klasyczne lub stabilizowane na implantach

Całkowite – stosowane w przypadku bezzębia

Protezy ruchome całkowite tradycyjne utrzymują się w ustach dzięki warstwie śliny, która wpływa pod protezę (przyleganie adhezyjne). Można także zastosować uszczelniające kleje do protez. Dużą wadą jest ruchliwość protezy, szczególnie w przypadku protezy szczęki dolnej, co powoduje duży dyskomfort u Pacjentów podczas mówienia i spożywania posiłków. Istnieje możliwość stabilizacji protezy całkowitej na 2 lub 4 implantach. Proteza tego typu może być swobodnie wyjmowana przez Pacjenta, natomiast daje większy komfort, gdyż jest przymocowana do implantów.

Protezy częściowe – stosowane są w przypadku braku pojedynczych lub kilku zębów

Protezy częściowe mocowane są do sąsiednich zębów za pomocą klamer, zamków, zatrzasków lub zawiasów. Ze względu na dużo większy komfort innych dostępnych rozwiązań protetycznych (uzupełnień na implantach) protezy tradycyjne częściowe najczęściej stosowane są jedynie jako uzupełnienie tymczasowe. Wśród protez częściowych wyróżniamy również protezy szkieletowe, które mogą służyć Pacjentom jako docelowe rozwiązanie. Protezy szkieletowe składają się z elementów akrylowych, które zastępują brakujące zęby oraz z metalowego szkieletu. Dzięki zastosowaniu metalu protezy szkieletowe są bardziej wytrzymałe i mniejsze niż analogiczne protezy akrylowe.

FAQ

Czas dostosowywania się do protez zębowych może być różny dla każdej osoby, ale zazwyczaj wymaga kilku tygodni.

Tak, protezy zębowe wymagają codziennej pielęgnacji, takiej jak czyszczenie i przechowywanie w specjalnych roztworach.

Dobrej jakości protezy zębowe, dostosowane odpowiednio do jamy ustnej, powinny być stabilne podczas mówienia. Jeśli jednak występują problemy, należy skonsultować się z dentystą.

SPRAWDŹ NASZE CENY

 PROTEZY

 

Proteza całkowita

od 6805 zł