Resekcja korzeni zębów

Resekcja korzenia – czym jest i jakie są wskazania do zabiegu

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg, który polega na chirurgicznym odcięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym.

Zabieg wykonywany jest w przypadku zębów z rozległym stanem zapalnym wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne lub powtórne leczenie endodontyczne (reendo) nie przyniosło oczekiwanych efektów w postaci eliminacji ogniska zapalnego. Resekcja przeprowadzana jest również w przypadkach nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba uniemożliwiającej przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego.

Zabieg resekcji wierzchołka korzenia często pozwala uratować ząb, który ze względu na rozległy stan zapalny kwalifikowałby się do usunięcia.

Resekcja korzeni zębów

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Dożywotnia gwarancja na leczenie kanałowe

Resekcja korzeni zębów

W naszej klinice Pacjenci poddający się leczeniu kanałowemu zębów otrzymują bezterminową gwarancję. Polega ona na bezpłatnym wykonaniu zabiegu resekcji korzenia w przypadku, gdy leczenie kanałowe wykonane w naszej Klinice nie przyniesie poprawy w postaci redukcji stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia.

1. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie komputerowe), wrażliwi Pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia ogólnego.

2. Planowanie resekcji przeprowadzane jest na podstawie trójwymiarowego badania tomografii komputerowej. Dzięki temu lekarz dokładnie wie, jak położony jest korzeń i jak rozległa jest zmiana zapalna. W ten sposób chirurg może wykonać możliwie najmniejsze nacięcie dziąsła uzyskując dostęp do wierzchołka.

3. Wykorzystanie mikroskopu operacyjnego pozwala wykonać zabieg z maksymalną precyzją, zgodnie z przygotowanym na podstawie tomografii planem.

4. Podczas zabiegu oczyszczana jest zmiana zapalna, a końcowy fragment korzenia jest odcinany.

5. Aby zapobiec ponownemu rozwojowi bakterii w tej okolicy stosujemy ozon o silnych właściwościach dezynfekujących oraz zawierający nanocząstki koloid srebra i złota.

6. Korzeń jest szczelnie zabezpieczany specjalnym materiałem MTA (tzw. wypełnienie wsteczne), zabezpieczającym przed dostaniem się bakterii do wnętrza kanału zęba.

7. Na koniec stosujemy gąbkę kolagenową zapobiegającą zapadaniu się tkanek w miejscu, gdzie występował stan zapalny – w tym miejscu nastąpiła utrata kości, która po zabiegu resekcji z czasem ulegnie odbudowie.

8. W miejscu cięcia zakładane są szwy.

Informacje dla Pacjenta

  • Standardowo, jak po każdym zabiegu chirurgicznym – nasz Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, zestaw zaleceń oraz okłady lodowe.
  • Przez 1-2 dni po zabiegu zapraszamy na bezpłatne zabiegi laseroterapii oraz magnetoterapii, które wpływają korzystnie na proces gojenia, minimalizują ból i ewentualny obrzęk.
  • 10 dni po zabiegu następuje zdjęcie szwów.
  • 6 tygodni po zabiegu wykonywana jest kontrola, podczas której lekarz ocenia proces gojenia na podstawie zdjęcia RTG wewnątrzustnego.
  • Po upływie 2-3 miesięcy możliwa jest ocena stopnia odbudowy kości – ocena wykonywana jest na podstawie zdjęcia RTG.

FAQ

Resekcja korzeni zębów to chirurgiczny zabieg polegający na usunięciu fragmentu korzenia zęba oraz usunięciu zainfekowanego lub uszkodzonego obszaru tkanki kostnej.

Lekarz może zalecić ograniczenie spożycia pewnych pokarmów lub napojów w okresie pooperacyjnym. Wskazane jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej.

SPRAWDŹ NASZE CENY

RESEKCJA

 

Resekcja zębów 

od 3471 zł