Inlay / Onlay

Porcelanowe plomby – alternatywa dla tradycyjnych wypełnień

Tradycyjne wypełnienia ubytków próchnicowych (tzw. plomby) wykonywane są ze światłoutwardzalnych materiałów kompozytowych. Dają one możliwość doboru koloru wypełnień identycznych z barwą zębów Pacjenta. Jednak wypełnienia takie mają pewne ograniczenia. Po pierwsze, skurcz jaki następuje podczas utwardzania kompozytów, prowadzi do powstawania szczeliny brzeżnej, która daje bakteriom swobodny dostęp pod „plombę”, sprzyjając tym samym rozwojowi próchnicy wtórnej. Po drugie, kompozyty mają ograniczoną trwałość i ulegają ścieraniu pod wpływem sił żucia, stąd co kilka lat wypełnienia należy wymieniać.

Alternatywą dla wypełnień kompozytowych są wykonywane w laboratorium protetycznym wkłady (inlay) i nakłady (onlay, overlay) ceramiczne. Wypełnienia te wykonuje się na podstawie wycisku lub skanu przygotowanego zęba. Wypełnienia porcelanowe są szczelnie dopasowane do tkanek zęba i ze względu na trwały materiał, z jakiego są wykonane, są w stanie funkcjonować dłużej niż wypełnienia kompozytowe (tradycyjne plomby).

Porcelanowe wypełnienia inlay i onlay wykonane w naszej Klinice objęte są 5-letnią gwarancją!

Nakłady porcelanowe i kompozytowe

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Kiedy warto zastosować plombę porcelanową?

Inlay / Onlay

Plomby ceramiczne wykonywane są najczęściej w przypadku dużych ubytków w zębach. Umożliwiają one dokładną, estetyczną rekonstrukcję kształtu zęba (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami), a ich trwałość i odporność na ścieranie pozwala utrzymać naturalny wygląd odbudowanego zęba przez wiele lat. W przypadku bardziej rozległych ubytków w zębach, gdy zbyt duże zniszczenie uniemożliwia wykonanie plomb ceramicznych, zalecane jest wykonanie koron porcelanowych.

Etapy procedury wykonania kosmetycznych uzupełnień

Konsultacja protetyczna
Diagnostyka RTG, wybór metody leczenia (ocena jaki rodzaj wypełnienia jest wskazany u Pacjenta – kompozytowy czy porcelanowy), zaplanowanie kolejnych wizyt.

Opracowanie ubytku w zębie oraz wycisk/skan
Podczas wizyty lekarz przygotowuje miejsce pod wypełnienie porcelanowe, wykonując zabieg w znieczuleniu miejscowym. Następnie pobierany jest wycisk lub skan (w zależności od potrzeb medycznych i potrzeb Pacjenta), dobierany jest kolor wypełnienia, a przygotowane miejsce jest tymczasowo zabezpieczane.

Przygotowanie ostatecznego uzupełnienia w laboratorium
Wycisk lub skan przesyłane są do laboratorium protetycznego, gdzie wykonywana jest praca ostateczna – inlay lub onlay.

Osadzenie wypełnienia
Po kilku dniach otrzymujemy z laboratorium gotowe wypełnienie porcelanowe, które po akceptacji koloru i kształtu przez Pacjenta, mocowane jest na stałe w zębach.

537

Warunki gwarancji na wypełnienia porcelanowe

Porcelanowe wypełnienia typu inlay/onlay wykonane w naszej Klinice objęte są 5-letnią gwarancją! Warunkiem utrzymania gwarancji jest zgłaszanie się co pół roku na wizyty kontrolne połączone z zabiegiem usuwania kamienia i osadu u higienistki oraz badaniem poziomu witaminy D. Jest to konieczne dla zdrowia zębów i dziąseł, oraz dla utrzymania wypełnień protetycznych w dobrym stanie przez długi czas. Raz w roku (wg zaleceń lekarza) wykonywane jest zdjęcie RTG obrazujące stan tkanek.

FAQ

Tak, Inlay/Onlay są trwałe i odporne na zużycie, co sprawia, że są skutecznym rozwiązaniem dla osób oczekujących długotrwałego efektu.

Inlay/Onlay są odpowiednie dla wielu pacjentów, jednak ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych Pacjenta. Dentysta podczas wizyty ocenia, czy są one właściwym rozwiązaniem indywidualnie.

Wypełnienia porcelanowe są bardziej estetyczne i trwalsze niż tradycyjne plomby. Wykonuje się je z ceramiki, która idealnie imituje naturalny kolor zęba. Tradycyjne plomby są tańsze, ale mogą z czasem ulegać ścieraniu, odkruszaniu, przebarwieniom, co będzie wymagać ich wymiany.

Aby umówić się na wizytę, prosimy o kontakt telefoniczny – KONTAKT

Nasz personel rejestracyjny będzie dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania, omówić dostępność terminów i ustalić dogodny czas wizyty.

SPRAWDŹ NASZE CENY

 INLAY/ONLAY 

 

Nakład kompozytowy 

od 2625 zł

Nakład porcelanowy

od 4897 zł