Podniesienie zatoki szczękowej

Podniesienie zatoki – kiedy zabieg jest konieczny?

Z czasem po utracie zębów w szczęce górnej następuje pneumatyzacja zatoki szczękowej. Oznacza to, że wypełniona powietrzem przestrzeń zatoki szczękowej rozrasta się powodując zanik kości górnej szczęki. Z tego powodu u niektórych Pacjentów ilość dostępnej kości jest zbyt mała, by wstawić implant zębowy. U tych osób przed założeniem implantów konieczne jest odbudowanie kości dna zatoki szczękowej.

Podniesienie zatoki szczękowej przygotowuje odpowiednie podłoże kostne dla implantacji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnego położenia implantów, a co się z tym wiąże – pożądanego efektu estetycznego odbudowy protetycznej na implantach. Co więcej, wszczepione implanty chronią powstałą kość przed ponownym zanikiem.

Dzięki zdobytemu przez lata doświadczeniu i wprowadzeniu własnych pionierskich, mikroskopowych metod leczenia zapewniamy naszym Pacjentom bezpieczeństwo i przewidywalne efekty leczenia.

Podniesienie zatoki szczękowej

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Jak przebiega zabieg podnoszenia dna zatoki

Podniesienie zatoki szczękowej

Podnoszenie zatoki szczękowej to zabieg chirurgiczny wymagający ogromnej precyzji. Standardowo w naszej klinice procedura planowana jest na podstawie badania tomografii komputerowej. Trójwymiarowy obraz tkanek pozwala dokładnie zaplanować leczenie, by było ono możliwie najmniej inwazyjne.

Zabieg przeprowadzamy w silnym znieczuleniu miejscowym podawanym komputerowo. Dla zachowania bezpieczeństwa i uzyskania pożądanych efektów lekarz pracuje z użyciem mikroskopu, który standardowo w medycynie stosowany jest podczas zabiegów neurochirurgicznych. Duże powiększenie minimalizuje nacięcia tkanek zapewniając lepsze gojenie tkanek po zabiegu.

Podczas zabiegu wykorzystujemy osocze bogatopłytkowe. Duża ilość czynników wzrostu oraz pojedyncze komórki macierzyste zawarte w osoczu przyspieszają regenerację tkanek.

Najważniejsze informacje dla Pacjenta

  • Po zabiegu Pacjent otrzymuje niezbędne leki i okłady lodowe.
  • Pacjent korzysta z pola magnetycznego o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a przez kolejne dni miejsce zabiegu naświetlane jest laserem biostymulującym przyspieszającym gojenie.
  • Należy pamiętać, aby nie podnosić ciężkich przedmiotów przez około 2 tygodnie i delikatnie wycierać nos w chusteczkę. Ze względu na różnice ciśnień nie jest wskazane latanie samolotem.
  • Szwy usuwane są około 10 dni po zabiegu.

FAQ

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, co eliminuje ból w trakcie operacji. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości, które można łagodzić lekami przeciwbólowymi.

Znieczulenia jakie stosujemy w Klinice Borczyk 
Część 1 – SPRAWDŹ

Część 2 – SPRAWDŹ

Tak, podniesienie zatoki szczękowej jest skutecznym zabiegiem, który umożliwia późniejsze wszczepienie implantów zębowych.

Istnieją pewne przeciwskazania do wykonania podniesienia zatoki szczękowej.

Przeciwwskazaniami do podniesienia zatoki szczękowej mogą być m.in.:

  • Ciąża
  • Niekontrolowana cukrzyca
  • Choroby serca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

Przed podjęciem decyzji o podniesieniu zatoki szczękowej należy udać się na indywidualne konsultacje z dentystą, który oceni, czy zabieg jest bezpieczny dla pacjenta.

Podniesienie zatoki szczękowej to zabieg chirurgiczny, który polega na uniesieniu dna zatoki szczękowej i wypełnieniu powstałej przestrzeni materiałem kościozastępczym.