Usuwanie torbieli

Torbiel w jamie ustnej – co to jest?

Torbiel to patologiczny, wypełniony płynem, najczęściej okrągły twór występujący w tkankach twardych lub miękkich. Ze względu na pochodzenie i umiejscowienie zmiany wyróżnia się wiele rodzajów torbieli, wśród nich torbiele kości (nabłonkowe i nie nabłonkowe, rozwojowe zębopochodne i niezębopochodne oraz zapalne), torbiele tkanek miękkich (zastoinowa, ślinowa, boczna szyi) oraz torbiele zatok szczękowych. Najczęściej występującym rodzajem torbieli w jamie ustnej jest torbiel zębopochodna korzeniowa występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy.

Diagnostyka torbieli

Torbiele zazwyczaj nie dają większych objawów i wykrywane są podczas wykonywania zdjęć RTG. Wzrost torbieli z czasem może być widoczny w postaci wygórowania na powierzchni tkanki, w której występuje.

Usuwanie torbieli

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Kiedy jest możliwe?

Leczenie zachowawcze możliwe jest jedynie w przypadku niewielkich rozmiarów torbieli korzeniowej. Wówczas przeprowadzane jest leczenie przewodowe zęba, w którego okolicy powstała torbiel. Leczenie polega na dokładnym oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów zęba. Leczenie odbywa się pod mikroskopem, który zapewnia precyzję i pozwala odnaleźć wszystkie kanały w zębie i wypełnić je na całej długości. Najczęściej po leczeniu endodontycznym torbiel zanika, co widoczne jest na wykonywanym po kilku tygodniach zdjęciu RTG.

Jak przebiega zabieg usuwania torbieli?

Pozostałe typy torbieli oraz duże torbiele korzeniowe, które nie kwalifikują się do leczenia zachowawczego, usuwane są podczas zabiegu chirurgicznego. Przed zabiegiem wykonujemy badanie tomografii komputerowej 3D, które pozwala dokładnie określić położenie zmiany i zaplanować zabieg tak, by odbył się w najmniej inwazyjny sposób (minimalne nacięcia tkanek). Zabieg usuwania torbieli wykonujemy z wykorzystaniem mikroskopu do neurochirurgii, co zapewnia maksymalną precyzję. Standardowo usuwanie torbieli odbywa się w znieczuleniu miejscowym, natomiast dla bardziej wrażliwych Pacjentów istnieje możliwość wykonania zabiegu w narkozie.

Informacje dla Pacjenta

Po zabiegu chirurgicznym usuwania torbieli Pacjenci otrzymują okłady lodowe, zestaw zaleceń pozabiegowych oraz leki przeciwbólowe. Pacjenci mają również możliwość bezpłatnego korzystania z pola magnetycznego oraz naświetlania laserem biostymulującym, co przyspiesza gojenie tkanek, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Po około 10 dniach po zabiegu usuwane są szwy.

FAQ

Aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym Pacjentom, tkanka pobrana podczas zabiegu jest standardowo przesyłana do laboratorium, gdzie poddawana jest badaniu histopatologicznemu. Ten proces pozwala określić rodzaj zmiany i wykluczyć obecność nowotworów.

Tak, w Klinice Borczyk istnieje opcja przeprowadzenia zabiegu pod narkozą. Jednak przed podaniem znieczulenia ogólnego lekarz anestezjolog ocenia stan zdrowia Pacjenta, analizuje wyniki ewentualnych badań dodatkowych, przebieg poprzednich operacji i występowanie chorób w rodzinie. 

Pamiętaj, o tym, że warto zapewnić sobie transport do domu po zabiegu wykonywanym pod narkozą. Dlaczego? Posłuchaj naszej Pani anestezjolog – TUTAJ

Torbiel zęba to patologiczna zmiana wypełniona płynem, która może rozwijać się w obrębie szczęki lub żuchwy. W przypadku podejrzenia torbieli zaleca się konsultację z lekarzem stomatologiem oraz podjęcie odpowiednich działań diagnostycznych i terapeutycznych.