Usuwanie kamienia i osadu

Dowiedz się więcej nt. profilaktyki

Zabieg usuwania kamienia i osadu trwa około 1 godziny. Zazwyczaj nie jest konieczne znieczulenie, jednak w niektórych przypadkach podaje się je w celu zapewnienia Pacjentowi całkowitego komfortu.

Jak przebiega wizyta u higienistki stomatologicznej?

Zabieg oczyszczania zębów z kamienia i osadu powinien być wykonywany regularnie raz na pół roku. Nasze higienistki stosują ultradźwięki, które w nieinwazyjny i bezbolesny sposób usuwają z powierzchni zębów złogi kamienia nazębnego. Powierzchnie żujące oraz międzyzębowe oczyszcza się za pomocą piaskarki, przy powierzchniach stycznych używane są dodatkowo specjalne paski do polerowania. Na zakończenie zęby zostają starannie wypolerowane, przy użyciu przystosowanych do tego celu szczoteczek, past polerskich oraz gumek. Optymalne wygładzenie powierzchni zębów znacznie utrudnia ponowną kolonizację zębów przez bakterie. Oczyszczone zęby zostają zabezpieczone fluorem.

Higienizacja stomatologiczna

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Diagnostyka próchnicy niewidocznej „gołym okiem”

W naszej klinice po usunięciu kamienia i osadu standardowo wykonywany jest pomiar laserem diagnostycznym, który umożliwia wykrycie początkowej próchnicy niewidocznej „gołym okiem”. Użycie lasera pozwala na obiektywną ocenę obecności drobnych zmian próchnicowych, które można leczyć w nieinwazyjny sposób za pomocą ozonu.

To lepka bakteryjna powłoka odkładająca się na powierzchni zębów. Z biegiem czasu powstaje z niej twardy kamień nazębny, którego nie da się usunąć podczas codziennego szczotkowania zębów. Nieusuwana płytka oraz kamień nazębny mają negatywny wpływ na zęby i dziąsła. Nieodpowiednia higiena może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a w efekcie – do obniżania linii dziąseł, zaniku kości i utraty zębów. Jedyną metodą na usunięcie kamienia jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej.

Profilaktyka chorób zębów i dziąseł

Zdrowe dziąsła powinny mieć różowy kolor, a ząb powinien być stabilnie utrzymany w odpowiednim miejscu. Nagromadzona płytka bakteryjna wytwarza toksyny, które mają drażniący wpływ na dziąsła. Stają się one zaczerwienione, wrażliwe, mogą pojawiać się początkowo niewielkie krwawienia.

Jeśli nie usuniemy płytki nazębnej, zmieni się ona w twardy kamień nazębny powodujący cofanie się dziąseł i tworzenie kieszonek – przestrzeni między zębem a dziąsłem. Prowadzi to do stopniowego zaniku dziąseł. Choroba (potocznie zwana paradontozą) powoli postępuje – dziąsła obniżają się coraz bardziej, zanikają kości i więzadła ozębnej. W zaawansowanym stadium dochodzi do rozchwiania, a w efekcie do utraty nawet w pełni zdrowych zębów.

Bakterie obecne w płytce bakteryjnej mogą być odpowiedzialne za tzw. choroby odogniskowe. Zapalenie wsierdzia, alergia, zapalenie siatkówki, rogówki, kłębuszków nerkowych, choroby reumatyczne i związane z autoimmunoagresją mogą być powodowane przez obecność bakterii chorobotwórczych w obrębie jamy ustnej.

FAQ

Kamień nazębny to twardy osad mineralny, który gromadzi się na zębach. Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, czyli bakterii, które osadzają się na powierzchni zębów.

Tak, usuwanie kamienia jest niezbędne, ponieważ kamień i osad nazębny mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie dziąseł, próchnica czy utrata zębów.

Profesjonalne usuwanie kamienia przez higienistkę stomatologiczną zazwyczaj nie jest bolesne. 

Kamień nazębny powinien być usuwany w gabinecie higienistki stomatologicznej przynajmniej raz na 6 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach lekarz dentysta może zalecić usuwanie kamienia częściej, np. raz na 3-4 miesiące.

SPRAWDŹ NASZE CENY

 PROFILAKTYKA

 

Lakowanie zęba stałego (wypełnienie bruzd i szczelin — 1 ząb)

od 355 zł

Fluoryzacja całości uzębienia

od 265 zł

Higiena (usuwanie osadu i nalotu + laserowa diagnostyka próchnicy) – każdorazowo

od 530  zł