Endodoncja

Leczenie kanałowe – sposób na uratowanie zęba

W przypadku bólu zęba należy jak najszybciej umówić wizytę u specjalisty, aby ustalić przyczynę bólu i możliwości leczenia. Częstą przyczyną silnego bólu zęba jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu powstałe na skutek uszkodzenia mechanicznego zęba (np. złamania) lub zaawansowanej próchnicy.

Ból pojawia się też w efekcie rozwoju bakterii w zębach martwych przeleczonych, dawnymi metodami. W takiej sytuacji nie można usunąć bakterii antybiotykiem podanym doustnie. Do martwego zęba z pozostawionymi bakteriami lub ich przetrwalnikami nie dociera krew z antybiotykiem.

Dawniej, przy braku odpowiednich metod diagnostyczno-leczniczych, zęby z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi kwalifikowane były do usunięcia. Obecnie, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, takie zęby można skutecznie leczyć kanałowo podczas jednej wizyty w gabinecie. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba, oczyszczeniu kanałów i wypełnieniu ich na całej długości specjalnym materiałem. Tylko dokładne oczyszczenie kanałów zęba z ozonowaniem w końcowym etapie i zastosowaniem nanocząstek uniemożliwiających wzrost bakterii daje szansę na uratowanie zęba.

Endodoncje przeprowadzamy na jednej wizycie i udzielamy na nią dożywotniej gwarancji. W zależności od ilości kanałów w zębie leczenie trwa 1-2 godzin.

Obejrzyj film o leczeniu kanałowym

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Posiadamy 30-letnie doświadczenie w dziedzinie endodoncji. Lata praktyki pozwoliły nam opracować unikalną metodę leczenia kanałowego, dającą szansę na uratowanie zęba:

  • leczenie z wykorzystaniem mikroskopu
  • unikalna technologia oczyszczania kanałów systemem Nanotec Endo
  • zastosowanie nanocząstek złota i srebra, ozonu i ultradźwięków
  • dożywotnia gwarancja na leczenie kanałowe
  • możliwość integralnego leczenia protetycznego i odbudowy estetycznej

Technologie wykorzystywane w endodoncji

Znieczulenie

Aby zabieg był komfortowy i bezbolesny dla Pacjenta stosujemy silne znieczulenie miejscowe podawane systemem komputerowym.

Przygotowanie do leczenia

Leczony ząb oddzielamy od pozostałych za pomocą specjalnej klamry i koferdamu. Dzięki temu zapewniamy sterylność pola zabiegowego, a także zabezpieczamy Pacjenta przed dostaniem się do jego jamy ustnej jakichkolwiek substancji stosowanych podczas leczenia endodontycznego.

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie przeprowadzamy w dużym powiększeniu przy użyciu mikroskopu, który pozwala zlokalizować wszystkie kanały w zębie i dokładnie wyczyścić kanały niedrożne lub mocno zakrzywione. Dokładne, mechaniczne i chemiczne oczyszczenie kanałów na całej ich długości jest kluczowe dla sukcesu leczenia.

Pomiary długości kanałów

Podczas leczenia wykorzystujemy elektroniczny endometr, który umożliwia dokonanie dokładnych pomiarów długości kanałów. Dzięki temu mamy pewność, że kanały zostaną dokładnie oczyszczone na całej długości. Pozostawienie resztek tkanek i bakterii nawet w końcowym 1-milimetrowym odcinku kanału stwarzałoby ogromne ryzyko rozwoju infekcji wtórnej w przyszłości.

Oczyszczanie kanałów

Aby zwiększyć skuteczność oczyszczania kanałów nawet o 30%, stosujemy unikalny system Nanotec Endo oraz ultradźwięki. Dla uzyskania pewności, że w najdrobniejszych kanałach nie pozostały bakterie stosujemy ozon o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Gazowy ozon dociera do najmniejszych szczelin rozbudowanego systemu kanałów korzeniowych, do których często nie docierają płyny płuczące.

Zabezpieczenie przed infekcją wtórną

Przed wypełnieniem kanałów do ich wnętrza aplikujemy koloidalne srebro ze złotem. Nanocząstki zawarte w preparacie chronią ząb przed rozwojem bakterii, dzięki czemu zapobiegamy ponownemu pojawieniu się stanu zapalnego w leczonym zębie.

Wypełnienie kanałów

Stosujemy sprawdzony system termicznego wypełnienia kanałów biokompatybilną gutaperką, która gwarantuje dokładne i trwałe uszczelnienie kanałów.

Kontrola przebiegu leczenia

Przebieg leczenia kontrolujemy na bieżąco poprzez wykonanie na miejscu w gabinecie cyfrowych zdjęć RTG.

Wypełnienie czy korona?

Po leczeniu endodontycznym ząb zostaje zabezpieczony wypełnieniem tymczasowym, które należy wymienić na uzupełnienie stałe po 6 tygodniach. Wybór rodzaju uzupełnienia ostatecznego (wypełnienie kompozytowe lub korona protetyczna) zależy od stopnia zniszczenia korony leczonego zęba.

Po leczeniu kanałowym ząb jest znacznie słabszy niż ząb naturalny. Często stopień zniszczenia zęba zwiększa ryzyko urazów mechanicznych. Aby ochronić ząb i zapobiec ewentualnym złamaniom polecane jest wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym i założenie korony porcelanowej.

Jak należy postępować?

Kiedy minie znieczulenie ból może być odczuwalny w okolicy leczonego zęba, sam ząb również może dawać dolegliwości bólowe. Mogą one utrzymywać się do 3 dni po zabiegu, a przy nagryzaniu nawet do kilku miesięcy.

  • Kiedy ból jest bardzo dokuczliwy, można zażyć tabletkę przeciwbólową.
  • W przypadku otrzymania po zabiegu recepty prosimy o niezwłoczne jej zrealizowanie i aplikowanie leków według zaleceń lekarza.
  • Jeżeli przy wierzchołku zęba była zmiana okołowierzchołkowa, zalecana jest wizyta kontrolna po 6 tygodniach.
  • W przypadku utrzymującego się obrzęku, podwyższonej temperatury ciała lub nasilających się dolegliwości bólowych należy niezwłocznie zgłosić się do kontroli. Kontrola zalecana jest również wtedy, gdy ząb boli przy nagryzaniu, bądź bez żadnych bodźców zewnętrznych.

Prawidłowo wykonany zabieg endodontyczny pozwala zachować ząb na wiele lat. Na leczenie endodontyczne przeprowadzane w naszej klinice udzielamy bezterminowej gwarancji.

Jeśli po leczeniu kanałowym zmiany zapalne wokół wierzchołków korzeni nie cofają się, wówczas wykonujemy dodatkowy zabieg resekcji korzeni zęba. W naszym gabinecie resekcja korzenia przeprowadzana jest w ramach gwarancji po leczeniu kanałowym.

FAQ

W Klinice Borczyk zabieg endodoncji przeprowadzany jest podczas jednej wizyty, a pacjent otrzymuje dożywotnią gwarancję. Czas trwania leczenia wynosi około 1-2 godzin, w zależności od ilości kanałów w zębie. 

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wnętrza zęba, czyli miazgi. Leczenie kanałowe wykonuje się w przypadku poważnych uszkodzeń, zakażeń, bądź głębokich próchnic, które prowadzą do stanów zapalnych miazgi.

Podczas zabiegu usuwana jest zainfekowana lub uszkodzona miazga, a przestrzeń wypełniana jest specjalnym materiałem. Endodoncja pozwala uratować ząb przed koniecznością ekstrakcji. 

Posłuchaj więcej na ten temat TUTAJ

Aby uzyskać informacje dotyczące kosztów leczenia, prosimy o kontakt z recepcją – KONTAKT

SPRAWDŹ NASZE CENY

LECZENIE KANAŁOWE NA JEDNEJ WIZYCIE

 

Leczenie przewodowe zębów pod mikroskopem 

od 3080 zł