Co to jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza?
Znieczulenie ogólne, potocznie nazywane narkozą, to kontrolowany stan medyczny, w którym pacjent traci świadomość i nie odczuwa bólu. Jest powszechnie stosowane podczas operacji i innych zabiegów medycznych, które byłyby zbyt bolesne lub nieprzyjemne dla pacjenta przy zachowaniu świadomości. Znieczulenie podawane jest przez lekarza anestezjologa, który stale monitoruje stan Pacjenta i dostosowuje dawkę leku.
Jakie rodzaje znieczuleń wykorzystujemy w naszej Klinice?
Stosujemy dwa rodzaje znieczulenia ogólnego:
O rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego i rozmowy z Pacjentem, podczas której analizowane są plusy i minusy zastosowania danego rodzaju narkozy w konkretnym przypadku.
Dodatkowo podczas leczenia w narkozie dentysta podaje znieczulenie miejscowe, w celu znieczulenia miejsca zabiegu.
Znieczulenie ogólne wziewne
Najczęściej wykonywane u naszych Pacjentów. Znieczulenie ogólne wziewne z maską krtaniową to nieinwazyjny i bezpieczny dla Pacjentów rodzaj narkozy. Zabezpiecza drożność dróg oddechowych, co zmniejsza ryzyko powikłań i pojawienia się bezdechu. Dużą zaletą narkozy wziewnej jest brak konieczności podawania leków drogą dożylną. Brak wkłucia dożylnego to brak bólu i większy komfort dla Pacjenta. Przy narkozie wziewnej eliminowane jest też ryzyko alergii czy infekcji.
W znieczuleniu wziewnym nie występuje zwiotczenie mięśni, zachowany jest oddech własny Pacjenta oraz samodzielne pogłębianie lub spłycanie oddechu. Dzięki temu organizm sam reguluje ilość środka znieczulającego w zależności od potrzeb, a przedawkowanie leku jest niemożliwe.
Znieczulenie wziewne jest najchętniej wybierane przez Rodziców małych Pacjentów, którzy obawiają się zakładania wkłucia dożylnego.
Znieczulenie ogólne dożylne
Stanowi alternatywę dla znieczulenia wziewnego. Stosowane jest głównie w przypadku starszych Pacjentów oraz dzieci, w momencie, gdy nie ma możliwości zastosowania znieczulenia wziewnego.
Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne?
Stosujemy płytki rodzaj znieczulenia, który jest bezpieczny dla Pacjentów i umożliwia komfortowe przeprowadzenie leczenia stomatologicznego. Podczas zabiegu stan Pacjenta monitorowany jest za pomocą czujników, a na monitorze oddechowym kontrolujemy oddech i inne parametry życiowe. Wykonujemy EKG, pomiary ciśnienia tętniczego, saturacji, objętości i częstości oddechów. Procedura jest więc przeprowadzana z zapewnieniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.
W przypadku wystąpienia obkurczenia dróg oddechowych (spazmu oskrzelowego) u Pacjentów z alergią lub astmą, poprzez maskę krtaniową mamy bezpośredni dostęp do oskrzeli, co umożliwia nam szybką reakcję w sytuacjach nagłych – możemy szybko podać środki rozszerzające oskrzela.
Premedykacja – po co się ją wykonuje?
Premedykacją określa się podanie leków uspokajających w celu wyciszenia Pacjenta przed znieczuleniem ogólnym. Podawany lek oprócz działania uspokajającego powoduje również niepamięć następczą. W świadomości Pacjenta nie pozostają żadne wspomnienia z zabiegu, co jest ważne szczególnie u najmłodszych. Dzięki premedykacji Pacjenci bez stresu, w spokoju poddają się usypianiu do zabiegu. Kolejną zaletą premedykacji jest uwrażliwienie receptorów na podawane później właściwe leki usypiające, przez co uzyskujemy szybsze wprowadzenie do narkozy.
U dzieci premedykacja polega na podaniu 0,5 godziny przed narkozą syropu uspokajającego o owocowym smaku, w napoju lub na łyżeczce. U dorosłych natomiast podawana jest tabletka.
Co to jest maska krtaniowa i do czego służy?
Maska krtaniowa wykorzystywana jest podczas znieczulenia ogólnego wziewnego. Stanowi nieinwazyjny sposób zabezpieczenia drożności dróg oddechowych, zapewniając do nich swobodny dostęp.
Narkoza wziewna to mieszanina 3 gazów: tlenu, podtlenku azotu oraz sevofluranu. Sevofluran jest środkiem nasennym, natomiast podtlenek azotu działa przeciwbólowo i uspokajająco. Znieczulenie wziewne o takim składzie jest korzystne dla Pacjenta. Sevofluran i podtlenek azotu działają synergistycznie, co oznacza, że przy zastosowaniu mniejszej dawki obu składników możemy uzyskać ten sam efekt znieczulenia. Dzięki temu skraca się czas wprowadzenia do znieczulenia.
Składniki znieczulenia wziewnego są bezpieczne, można stosować je przez dłuższy czas, co nie powoduje w efekcie dłuższego wybudzania Pacjenta. Z punktu widzenia lekarza stomatologa jest to istotna korzyść – podczas jednej narkozy można przeprowadzić pełne, kompleksowe leczenie stomatologiczne.
Jak się przygotować do zabiegu w narkozie?
Najważniejsze to przestrzegać zaleceń dotyczących jedzenia i picia przed zabiegiem. Spożywanie pokarmów lub napojów może spowodować wymioty podczas snu, co stwarza ryzyko zachłyśnięcia / zakrztuszenia i jest niebezpieczne dla Pacjenta. Utrudnia także bądź uniemożliwia przeprowadzenie leczenia stomatologicznego. Dlatego bezwzględnie należy zastosować się do wskazań lekarskich i być na czczo i nie pić przed leczeniem w narkozie:
- Niemowlęta i dzieci poniżej 3 roku życia –2 godziny przed zabiegiem nie jeść i 1 godzinę nie pić.
- Małe dzieci do 6 roku życia – 4 godziny przed znieczuleniem nic nie jeść i 2 godziny nie pić.
- Dzieci powyżej 6 roku życia oraz osoby dorosłe – 6 godzin przed znieczuleniem nic nie jeść i 3 godziny nie pić
U Pacjentów z chorobami przewlekłymi, zażywane leki powinny być przyjęte o stałej porze.
Kto może mieć wykonany zabieg w narkozie? Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?
Każdy zdrowy Pacjent może mieć wykonane leczenie w znieczuleniu ogólnym, bez konieczności wykonywania badań dodatkowych, przesiewowych. Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wywiadu medycznego, przeprowadzanego na miejscu w klinice. Ankieta anestezjologiczna dostępna w naszej recepcji może być wypełniona w domu i przedstawiona lekarzowi na wizycie.
W przypadku Pacjentów obciążonych, z chorobami przewlekłymi, wymagane jest zaświadczenie od lekarza prowadzącego z opisem schorzenia i adnotacją o braku przeciwwskazań do wykonania narkozy. Tak więc przed planowanym zabiegiem konieczna jest konsultacja u lekarza prowadzącego, który może zlecić dodatkowe badania wymagane przy danym schorzeniu.
W praktyce anestezja podawana jest jedynie u Pacjentów, którzy nie współpracują z lekarzem z powodu dentofobii, czyli panicznego lęku przed dentystą, gabinetem dentystycznym i leczeniem zębów.
Najczęściej leczenie w anestezji przeprowadza się u Pacjentów dziecięcych, którzy wymagają wielu procedur stomatologicznych i z tego względu nie będą w stanie wytrzymać tyle czasu na fotelu dentystycznym. Narkoza wskazana jest także u osób obciążonych zaburzeniami eliminującymi możliwość współpracy z lekarzem:
– upośledzenie umysłowe,
– autyzm,
– zespół Downa,
– dziecięce porażenie mózgowe,
– ADHD
Anestezjolog, w indywidualnych przypadkach, może także prosić o przedstawienie do wglądu:
- kart wypisowych z pobytów w szpitalu, jeśli Pacjent takie posiada,
- badań laboratoryjnych, jeśli były wykonane w ostatnim czasie,
- informacji o uczuleniach,
- listy zażywanych leków.
Zalecamy, aby zabrać powyższe dokumenty na wizytę.
Korzyści wynikające z zastosowania znieczulenia ogólnego wziewnego
- Krótszy czas wprowadzenia w znieczulenie oraz czas wybudzania w stosunku do znieczulenia dożylnego
- Brak ryzyka przedawkowania środków wziewnych
- Eliminacja ryzyka wystąpienia bezdechu
- Odpowiednie znieczulenie dla astmatyków i alergików, brak przypadków uczulenia na znieczulenie wziewne
- Brak wkłucia dożylnego
- Brak bólu podczas wprowadzania do znieczulenia
- Brak konieczności dłuższego pobytu w klinice – po krótkim wybudzeniu Pacjent może być zabrany do domu
- Brak odległych skutków ubocznych znieczulenia
- Zmniejszone ryzyko bólu głowy lub mdłości / wymiotów po zabiegu
- Zmniejszone ryzyko zachłyśnięcia się materiałem stomatologicznym, śliną itp.
Jak przebiega leczenie zębów w narkozie?
1. Konsultacja stomatologiczna oraz wykonanie potrzebnych badań
W zależności od indywidualnego problemu w jamie ustnej wykonywane jest badanie wewnątrzustne, badanie mikroskopowe, laserowe badanie próchnicy, badanie RTG, tomografia komputerowa, skan uzębienia 3D itd. Przygotowywany jest plan leczenia uwzględniający wszystkie konieczne do wykonania procedury stomatologiczne oraz cenę leczenia. Lekarz wstępnie kwalifikuje Pacjenta do zabiegu w narkozie.
Jak przebiega pierwsza wizyta w Klinice Borczyk dowiesz się TUTAJ.
2. Wywiad anestezjologiczny
Wypełnienie ankiety anestezjologicznej, wywiad z anestezjologiem, ostateczna kwalifikacja do leczenia w znieczuleniu ogólnym. Podpisanie zgody na zabieg.
3. Premedykacja
Około 30 minut przez zabiegiem pielęgniarka anestezjologiczna podaje Pacjentowi premedykację, czyli leki uspokajające. Nie powodują one uśpienia (właściwej narkozy), a ich działanie opiera się na wstępnym wyciszeniu Pacjenta oczekującego na zabieg stomatologiczny w narkozie. Dodatkowo premedykacja sprawia, że Pacjent nie pamięta późniejszego przebiegu zdarzeń związanych z procedurą leczenia.
W czasie premedykacji Pacjent przebywa w sprzyjających wyciszeniu komfortowych warunkach, w poczekalni lub pokoju konsultacyjnym. Pacjenci dziecięcy mają również możliwość zabawy w przygotowanej specjalnie dla najmłodszych sali zabaw lub kąciku kinowym, gdzie mogą obejrzeć ulubioną bajkę. Mogą też spędzić wspólnie czas w osobnym pokoju, gdzie wyciszają się w towarzystwie Rodziców.
4. Znieczulenie miejscowe
Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych lekarz dentysta podaje znieczulenie miejscowe, które chroni przed bólem, zarówno podczas leczenia, jak i po wybudzeniu, przez następne kilka godzin.
5. Prezenty dla małych Pacjentów
Przed zabiegiem w narkozie dzieci otrzymują prezenty, które odwracają uwagę od procedur związanych ze znieczulaniem i wywołują uśmiech na twarzach.
6. Wprowadzenie do znieczulenia ogólnego
Podanie znieczulenia ogólnego odbywa się już w gabinecie, na fotelu dentystycznym. Znieczulenie podawane jest przez doświadczonego anestezjologa w asyście pielęgniarki anestezjologicznej.
W przypadku narkozy wziewnej, leki podawane są specjalną maseczką, natomiast przy narkozie dożylnej indukcja znieczulenia odbywa się podaniem leków drogą wziewną przez maseczkę, a dopiero po uśpieniu Pacjenta zakładane jest wkłucie dożylne (wenflon).
W przypadku dzieci Rodzice towarzyszą im w procedurze podania anestezji. Dzieci siedzą na kolanach u swoich najbliższych w bajkowym gabinecie, oglądają na monitorze swoje ulubione bajki. Daje to poczucie bezpieczeństwa eliminując niepotrzebny stres.
Aby umożliwić prawidłowy przebieg procedury stomatologicznej i zapewnić sterylność pola zabiegowego, po zaśnięciu dziecka Rodzice opuszczają salę zabiegową. W czasie leczenia dziecka przebywają w komfortowym pokoju, który stanowi rodzaj sali wybudzeń dla dziecka po leczeniu w narkozie. Rozumiemy, że dla Rodziców leczenie dziecka w narkozie jest wyzwaniem i powodem napięcia. Dlatego staramy się stworzyć jak najlepsze warunki sprzyjające odprężeniu. W czasie oczekiwania Rodzice są pod opieką wspierającego personelu kliniki, mogą napić się kawy lub herbaty, a także obejrzeć film na Netflix.
7. Leczenie stomatologiczne
Bezpośrednio po uśpieniu Pacjenta lekarz dentysta przystępuje do procedur stomatologicznych. Zęby leczone są według przygotowanego wcześniej planu.
Anestezja umożliwia jednoczasowe leczenie wszystkich zębów zakwalifikowanych do zabiegu. U dzieci wykonywane są więc kompleksowo wszystkie procedury zaakceptowane wcześniej Rodziców / Opiekunów. Jedynie w wyjątkowych przypadkach leczenie musi zostać rozłożone na więcej wizyt – jest to ustalane indywidualnie. W trakcie leczenia asystentka jest w stałym kontakcie z Rodzicami / Opiekunami i przekazuje informacje na temat przebiegu leczenia i stanu Dziecka. Czasami zdarza się, że procedura ze względów medycznych musi ulec modyfikacji. W takich sytuacjach asystentka przedstawia Opiekunom wykonane chwilę wcześniej zdjęcia uzębienia Dziecka i na tej podstawie podejmują oni ostateczną decyzję.
W przypadku Pacjentów dorosłych nie wszystkie procedury mogą być wykonane w jednym czasie, np. prace protetyczne na implantach wymagają wygojenia wszczepu, dlatego nie mogą być wykonane w jednym czasie, a po usunięciu zęba nie w każdym przypadku można od razu wszczepić implant. Dlatego plan leczenia ustalany jest indywidualnie podczas wizyty konsultacyjnej. Lekarz wspólnie z Pacjentem analizują potrzeby Pacjenta i ustalają, które procedury mogą być wykonane jednocześnie. Tym samym minimalizujemy ilość koniecznych wizyt.
8. Wybudzanie
Praktykujemy metodę samodzielnego wybudzania się, co jest korzystne dla Pacjenta, nie generuje stresu i nie wymaga podania dodatkowych leków. Pacjenci są w tym czasie pod kontrolą personelu medycznego.
Dorośli wybudzają się w gabinecie. Z kolei dzieci dołączają do swoich Opiekunów przebywających w specjalnie przygotowanym pokoju. Mają tam do dyspozycji przytulne łóżeczko i w spokoju, wydychając samodzielnie środek nasenny, budzą się w pełnym komforcie wśród najbliższych. Komfortowe warunki i niepamięć o przeszłych wydarzeniach dają poczucie pełnego bezpieczeństwa.
Wybudzanie z narkozy wziewnej trwa zazwyczaj 10-15 minut. W tym czasie Pacjent całkowicie wydycha podany lek. Nieco dłużej trwa wybudzanie z narkozy dożylnej – do kilkudziesięciu minut. Całkowite wypłukanie leku z organizmu trwa do kilku dni. Aby przyspieszyć proces, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
9. Powrót do domu
Zwykle po leczeniu w znieczuleniu ogólnym Pacjenci nie mają większych dolegliwości i mogą spokojnie wrócić do domu. Dorośli, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu ani innych pojazdów. Wymagana jest więc obecność osoby trzeciej jako kierowcy. Przez 24 godziny po leczeniu nie zaleca się podejmowania ważnych decyzji, obsługiwania urządzeń mechanicznych, podpisywania umów czy zobowiązań.
Bardzo zależy nam, by Pacjent czuł się bezpieczny, dlatego udostępniamy numer alarmowy, na który można dzwonić w razie pytań lub wątpliwości.
Jak przebiega leczenie dzieci w narkozie?
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda procedura leczenia dzieci w narkozie, obejrzyj filmy z naszym anestezjologiem.
Postępowanie po leczeniu zębów w narkozie
Po wybudzeniu środek nasenny jest usuwany z organizmu. Dlatego minimum przez 1 godzinę należy powstrzymać się od picia i ok. 2 godziny od jedzenia. Czas ten może się wydłużyć w przypadku odrętwienia w jamie ustnej, spowodowanego znieczuleniem miejscowym.
Wyjątek stanowią niemowlęta karmione piersią, które mogą zostać nakarmione „na żądanie” bezpośrednio po zabiegu.
Przez 24 godziny po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu.
Jakie są skutki uboczne leczenia w narkozie?
Narkoza nie powoduje wystąpienia odległych skutków ubocznych. Miejscowo w jamie ustnej może pojawić się ból gardła lub podrażnienie spowodowane maską krtaniową. Łagodzimy to stosując lubiane przez dzieci (i nie tylko) lizaki na ból gardła. Sporadycznie mogą zdarzyć się wymioty czy mdłości. Należy pamiętać, że nie są one powikłaniem, a jedynie reakcją na podany środek nasenny. Pacjenci przez 12 godzin po anestezji powinni przebywać pod opieką Rodziców / Opiekunów / osób trzecich.
Mogą wystąpić również dolegliwości związane z przeprowadzonym leczeniem stomatologicznym. Aby temu zapobiec podczas zabiegu podajemy dodatkowo znieczulenie miejscowe, które działa przez następnych kilka godzin eliminując ryzyko bólu. Znieczulenie miejscowe daje uczucie odrętwienia tkanek. Z tego względu nie zaleca się jedzenia czy picia, aż do momentu odzyskania czucia, łatwo się bowiem pogryźć lub polać. Niezalecane są także posiłki czy napoje twarde lub gorące. Zazwyczaj znieczulenie miejscowe ustaje po 2 godzinach u dzieci i 4-6 godzinach u dorosłych.
Jakie zabiegi stomatologiczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym?
Każdy zabieg stomatologiczny może zostać wykonany w narkozie. Najczęściej u dzieci wykonujemy wszystkie procedury zawarte w planie leczenia. U dorosłych anestezja stosowana jest nie tylko ze względu na dentofobię Pacjenta. Może ona być też wskazana podczas długotrwałych, skomplikowanych procedur, które ze względu na czas trwania mogą stanowić dyskomfort dla Pacjentów i powodować problemy z długotrwałym otwarciem jamy ustnej. Są to m.in. zabiegi chirurgiczne, usuwanie zębów mądrości w narkozie, implantacje kilku zębów lub odbudowa pełnego łuku zębowego, skomplikowane zabiegi na zatokach szczękowych.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące hasła “leczenie zębów w narkozie”:
Moje dziecko ma astmę, czy może mieć podaną narkozę?
Dzieci z astmą mogą być leczone w znieczuleniu ogólnym. Zaleca się wówczas zastosowanie znieczulenia wziewnego z maską krtaniową. Maska daje dostęp do dróg oddechowych i w przypadku spazmu oskrzelowego umożliwia podanie leków rozszerzających bezpośrednio do oskrzeli. Znieczulenie wziewne nie powoduje alergii.
Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne?
Tak, znieczulenie ogólne podawane przez doświadczonego anestezjologa jest bezpieczne. Podawane są sprawdzone środki nasenne, a stan Pacjenta i jego funkcje życiowe są stale monitorowane. Możliwość zastosowania znieczulenia wziewnego z maską krtaniową eliminuje ryzyko alergii lub infekcji, nie powoduje zwiotczenia mięśni i zapadania tkanek gardła. Dzięki temu zabezpieczony jest prawidłowy oddech Pacjenta.
Moje dziecko ma 2 lata. Czy mogę wyleczyć mu zęby w narkozie?
Jak najbardziej, anestezję można stosować nawet u niemowlaków. Ostateczną decyzję co do kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz anestezjolog po zapoznaniu się ze stanem zdrowia dziecka.
Ile zabiegów w narkozie jest potrzebnych, żeby wyleczyć zęby u dziecka?
U dzieci najczęściej podczas jednej wizyty w narkozie leczymy wszystkie zęby ujęte w planie leczenia i przeprowadzamy wskazane zabiegi profilaktyczne i chirurgiczne.
Czy można rozłożyć leczenie na raty?
Tak, posiadamy ofertę ratalną oraz elastyczne linie kredytowe dostosowane do potrzeb Pacjentów. Wniosek kredytowy składany jest na miejscu z pomocą naszego pracownika recepcji, a leczenie z reguły można rozpocząć już kolejnego dnia.
Moje dziecko boi się dentysty. Czy mogę go leczyć w narkozie?
Tak, gdy dziecko z różnych przyczyn nie współpracuje z lekarzem, planujemy leczenie stomatologiczne w narkozie. Ostateczną kwalifikację do zabiegu przeprowadza lekarz anestezjolog po zapoznaniu się ze stanem zdrowia dziecka.
Czy dorośli też mogą leczyć zęby w narkozie?
Tak, w naszej klinice leczenie w narkozie przeprowadzane jest zarówno u dzieci (już od wieku niemowlęcego) jak i u dorosłych.
W jakim odstępnie czasu można ponownie wykonać znieczulenie ogólne u dziecka?
Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie – KLIKNIJ TUTAJ.
Nie ma konkretnych wskazań co do odstępu czasowego między dwoma procedurami w narkozie. Znieczulenie można wykonać tak często jak to jest potrzebne. Podanie znieczulenia ogólnego nie ma wpływu na późniejsze procedury w narkozie.
Jak często mogę mieć wykonywaną narkozę?
Anestezja daje możliwość leczenia wszystkich zębów podczas jednej wizyty w gabinecie. Pozwala to obniżyć stres i zaoszczędzić czas Pacjenta.
U dorosłych mogą zdarzyć się wyjątki, gdy procedura wymaga odstępu czasowego potrzebnego m.in. na zagojenie tkanek lub wykonanie pracy protetycznej w laboratorium.
Jeśli w podobnym okresie czasu Pacjent musi poddać się innym zabiegom medycznym w narkozie, może bez przeszkód to zrobić. Znieczulenie ogólne stosowane przy zabiegach stomatologicznych można wykonywać wielokrotnie bez wskazanego konkretnego odstępu czasowego. Dodatkowo nie powoduje odległych skutków ubocznych, które mogłyby być przeciwwskazaniem do innych procedur w przyszłości. Nie ma ono też wpływu na późniejsze znieczulenie podawane przy innych procedurach medycznych.
Co mam robić w razie wystąpienia powikłań po leczeniu zębów w narkozie?
Otaczamy naszych Pacjentów opieką nie tylko podczas zabiegu, ale również przed i po nim. Dlatego udostępniamy alarmowy numer telefonu, na który można dzwonić w razie wystąpienia dolegliwości lub pojawienia się pytań, wątpliwości dotyczących zabiegu lub postępowania po nim. Na prośbę Pacjenta lub Rodziców dziecka istnieje możliwość udostępnienia kontaktu bezpośrednio do lekarza anestezjologa.
Jakie dolegliwości mogą wystąpić po zabiegu w narkozie?
Najczęstszym skutkiem ubocznym, występującym u dzieci po narkozie jest pobudzenie, które wynika z głodu. Pacjenci muszą być na czczo 2 godziny (niemowlęta), 4 godziny (dzieci od 3 do 6 lat) lub 6 godzin (dzieci starsze, powyżej 6 roku życia oraz dorośli). Po leczeniu nadal nie można jeśli, minimum przez 1 godzinę. To powoduje, że niektórzy Pacjenci odczuwają niepokój. Objawy mogą nasilić się na skutek pobytu w przyjaznym, ale jednak obcym miejscu.
Nudności, zawroty głowy, wymioty są rzadką, ale całkowicie naturalną reakcją na podane środki nasenne. Jeśli objawy występują bezpośrednio po leczeniu i nie nasilają się wszystko przebiega w jak najlepszym porządku i nie należy się niepokoić. Jest to prawidłowa reakcja organizmu na lek.
Ból gardła spowodowany maską krtaniową można łagodzić za pomocą powszechnie stosowanych tabletek do ssania lub lizaków na ból gardła.
Czy po narkozie można prowadzić samochód?
Ze względów bezpieczeństwa nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn mechanicznych przez 24 godziny po zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
Kiedy nie wolno stosować narkozy? Co jest przeciwwskazaniem do narkozy?
Leczenie stomatologiczne w narkozie może być stosowane u każdego zdrowego Pacjenta. Ograniczenie może stanowić świeża infekcja przebiegająca z gorączką.
Czy sedacja to jest to samo co narkoza?
Sedacja wziewna z zastosowanie podtlenku azotu to rodzaj znieczulenia, przy którym Pacjent uspokaja się i czuje swobodnie, natomiast nie traci świadomości. Może być bardziej senny i chwilami zasypiać, lecz łatwo go obudzić. Znieczulenie z podaniem środków nasennych jest natomiast stanem całkowitego uśpienia przebiegającego z czasowym wyłączeniem świadomości. Jest więc stanem podobnym do głębokiego snu, podczas gdy funkcje życiowe są zachowane, a Pacjent po wszystkim niczego nie pamięta.
Czy narkoza skraca życie?
Czasem mówi się, że „każda narkoza skraca życie o jeden dzień”. To nie jest prawda. Anestezja to głęboki sen, w czasie którego nie czujemy bólu, nie jesteśmy świadomi i nie odczuwamy żadnych bodźców. Człowiek jest pozbawiony świadomości, a po obudzeniu nie ma żadnych wspomnień. Natomiast pozostałe funkcje życiowe są w pełni zachowane.
Czy po szczepieniu można leczyć zęby w narkozie?
Zalecane jest zachowanie przynajmniej 2 tygodni od szczepienia. Jedynym wyjątkiem jest szczepienie na WZW, po którym można od razu przystąpić do zabiegu z anestezją.
Czy po narkozie można czuć ból?
Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie – KLIKNIJ TUTAJ.
Staramy się, aby po wybudzeniu Pacjent czuł się komfortowo. Jeśli wystąpi ból, może on mieć dwie przyczyny. Jedną jest ból zęba lub dziąsła w okolicy przeprowadzonego zabiegu, a drugą ból spowodowany podrażnieniem gardła przez maskę krtaniową. Aby zapobiec takim sytuacjom, lekarz dentysta podaje znieczulenie miejscowe, które działa do kilku godzin po zabiegu. Można też zastosować standardowo stosowane u dziecka leki przeciwbólowe. W przypadku procedur, gdzie ból po narkozie jest bardziej prawdopodobny – Pacjent otrzymuje receptę. Jeśli chodzi o ból gardła spowodowany maską krtaniową – staramy się go minimalizować poprzez delikatne wprowadzanie i zdejmowanie maski. Gdy podrażnienie jest odczuwalne Pacjent dostaje od nas środek przeciwbólowy w postaci uwielbianego przez najmłodszych lizaka.
W jakich sytuacjach plan leczenia zaakceptowany przez Pacjenta musi ulec zmianie?
Takie sytuacje zdarzają się rzadko i zazwyczaj dotyczą małych Pacjentów. Czasami podczas konsultacji dziecko absolutnie nie chce otworzyć buzi, przez co lekarz ma utrudnioną możliwość dokładnego przebadania zębów. Także jeśli od konsultacji mija kilka miesięcy, w jamie ustnej mogły nastąpić zmiany wymagające modyfikacji planu leczenia. Zdarzają się też przypadki, gdy ząb jest wstępnie zakwalifikowany do leczenia, a po otworzeniu go okazuje się, że jest na tyle zniszczony, że trzeba wykonać leczenie przewodowe (kanałowe) lub ekstrakcję (usunięcie zęba).