Logopedia

Eliminacja wad ortodontycznych, bólu głowy i nie tylko…

Dziedzina logopedii, wbrew pozorom, nie jest zarezerwowana jedynie dla dzieci. Dorośli również mogą czerpać wiele korzyści z terapii logopedycznej, nie tylko w celu kształtowania prawidłowej mowy. Logopedia u dorosłych Pacjentów pozwala pozbyć się wielu uciążliwych dolegliwości, poprawia estetykę twarzy i uśmiechu oraz pozwala zadbać o zdrowie ogólne i komfort życia.

Wiele nieprawidłowości, takich jak zgrzytanie zębami, gryzienie jedną stroną, oddychanie ustami zamiast nosem, chrapanie, obgryzanie paznokci, może prowadzić do bezdechów nocnych, pogorszenia się dykcji, problemów z zębami i wad ortodontycznych, pojawiania się zmarszczek mimicznych, bólów głowy, nasilającego się zmęczenia.

Logopeda może przeprowadzić szczegółową ocenę stanu jamy ustnej i stwierdzić, czy istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogą powodować powyżej wymienione problemy. Następnie opracuje indywidualny plan terapeutyczny, który będzie skupiał się na eliminacji nieprawidłowych nawyków czy zachowań. Dzięki regularnym sesjom terapeutycznym oraz wykonywaniu zaleconych ćwiczeń domowych, można osiągnąć znaczną poprawę układu zgryzu, estetyki uśmiechu, artykulacji oraz jakości życia.

Nie tylko lepsza dykcja

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Kiedy potrzebna jest wizyta u logopedy?

Terapia logopedyczna wskazana jest w przypadku:

  • bólów głowy, twarzy lub okolicy stawów skroniowo-żuchwowych,
  • zgrzytania zębami lub bólu mięśni żujących odczuwanego po przebudzeniu,
  • preferowanego gryzienia jedną stroną,
  • oddychania w ciągu dnia ustami,
  • chrapania podczas snu,
  • chrypki, pochrząkiwania lub innych zaburzeń głosu,
  • trudności w komunikacji spowodowanych nieprawidłowościami w artykulacji, dykcji,
  • obgryzania paznokci lub przygryzania policzka.

Jeśli którykolwiek z podanych problemów dotyczy Ciebie – nie zwlekaj – umów się na wizytę! Przejdź do kontaktu – tutaj.

Diagnostyka przyczyn nieprawidłowości

Zadaniem logopedy jest dotarcie do źródła problemu. Logopeda diagnozuje wszelkie nieprawidłowości w obrębie języka i mięśni twarzy. Następnie wdraża terapię, która ma na celu poprawę ich funkcji – w zależności od indywidualnych potrzeb, wdraża m.in. trening oddychania, gryzienia, połykania, terapię chrapania, terapię mowy, przy wsparciu manualnym w postaci masażu logopedycznego.

Kiedy stomatolog może skierować pacjenta do logopedy?

Terapia logopedyczna jest wskazana i stanowi uzupełnienie leczenia ortodontycznego, protetycznego, periodontologicznego. Do logopedy powinni trafiać w szczególności Pacjenci z bruksizmem i szynoterapią, bezzębiem, odbudową protetyczną, podniesieniem zwarcia, próchnicą, wadami ortodontycznymi, recesjami dziąseł, ograniczoną mobilnością języka. Doskonałe efekty przynosi terapia logopedyczna wsparta fizjoterapią.

Dowiedz się więcej o fizjoterapii stomatologicznej – tutaj

Stabilizacja efektów leczenia ortodontycznego

Często ortodonta współpracuje z logopedą, by usprawnić leczenie ortodontyczne. Równowaga mięśniowa w układzie żucia, osiągnięta poprzez współpracę ortodonty z logopedą, a także fizjoterapeutą, ma pozytywny wpływ na zgryz oraz stabilizuje efekty prostowania zębów.

Pamiętaj! Układ stomatognatyczny, czyli tkanki i narządy jamy ustnej i twarzoczaszki, funkcjonuje jako całość! Każde zaburzenie w obrębie pojedynczej struktury wpływa na pozostałe elementy, dlatego dla uzyskania najlepszych i trwałych efektów leczenia warto prowadzić terapię wielotorowo, przy współpracy różnych specjalistów.

Sprawdź naszą ofertę leczenia ortodontycznego – tutaj.

FAQ

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących logopedii dla dorosłych jest czy można poprawić swoją wymowę w późniejszym wieku. Odpowiedź brzmi: tak, absolutnie! Terapia logopedyczna może pomóc w poprawie wymowy u osób dorosłych, niezależnie od tego, jak długo miały problemy z mówieniem. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i technikom, logopeda może pomóc w eliminacji nieprawidłowości artykulacyjnych i uczyć prawidłowej emisji dźwięków.

Terapia logopedyczna może przynieść wiele korzyści, nie tylko związanych z poprawią artykulacji. Logopeda może pomóc pozbyć się uciążliwych dolegliwości, m.in. bólu głowy, twarzy i szyi, zgrzytania zębami, chrapania. Pomoże także usprawnić leczenie ortodontyczne, poprawić estetykę twarzy i uśmiechu.

W przypadku obgryzania paznokci należy zgłosić się do logopedy, który przy pomocy odpowiedniej terapii może pomóc pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Wskazane jest również zgłaszanie się na regularne kontrole do stomatologa, który oceni stopień uszkodzenia zębów i zaproponuje odpowiednie leczenie.

SPRAWDŹ NASZE CENY

LOGOPEDIA

 

Logopedia – wizyta konsultacyjna

150 zł 

Terapia logopedyczna

od 150 zł