Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe czy usunięcie zęba – co wybrać?

Spis treści

Leczenie kanałowe zęba – temat, który budzi wiele kontrowersji i dylematów wśród pacjentów. Czy warto poddać się procedurze ratującej ząb, czy może lepiej od razu się go pozbyć i zastąpić implantem? To pytanie niejednokrotnie budzi w nas wątpliwości i obawy. Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać wszystkie fakty dotyczące leczenia kanałowego, jego ryzyka i skutków.

Stan zębów ma ogromny wpływ na cały organizm. Leczenie kanałowe może być ratunkiem dla zęba dotkniętego głębokim ubytkiem lub stanem zapalnym, ale równocześnie wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto zgłębić wiedzę na temat tego zabiegu, aby móc podjąć świadomą decyzję dotyczącą zdrowia jamy ustnej.

Co to jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba, znane również jako leczenie endodontyczne, jest procedurą mającą na celu ratowanie zęba dotkniętego głębokim ubytkiem, infekcją, uszkodzeniem sięgającym do miazgi zęba. Podczas tego zabiegu usuwa się uszkodzoną tkankę (miazgę) z wnętrza zęba, a następnie oczyszcza i dezynfekuje kanały korzeniowe. Po tym procesie kanały są wypełniane specjalnym materiałem, który zapobiega ponownej infekcji i umożliwia zachowanie naturalnego zęba.

Jak przebiega leczenia kanałowe?
Etapy leczenia kanałowego. 1. Głęboki ubytek w zębie i stan zapalny miazgi. 2. Otwarcie zęba. 3. Dokładne oczyszczenie kanałów zębowych pod mikroskopem. 4. Szczelne wypełnienie kanałów. 5. Odbudowa korony zęba – wypełnienie kompozytowe (lub korona, nakład jako alternatywa).

Leczenie endodontyczne to skomplikowany zabieg, który wymaga precyzji. Dlatego warto wybrać gabinet, który dysponuje nowoczesnym sprzętem i posiada doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu?

Przeprowadzenie leczenia kanałowego może być konieczne w różnych sytuacjach. Oto kilka najczęstszych powodów, dla których pacjenci decydują się na ten zabieg:

 • zaawansowana próchnica
 • głębokie ubytki sięgające miazgi zęba
 • urazy zębów
 • stan zapalny miazgi zęba
 • zmiany w okolicach wierzchołka korzenia
 • ząb leczony kanałowo kilka lat wcześniej, z wykorzystaniem dawnych metod
 • przygotowanie mocno zniszczonego zęba pod leczenie protetyczne, np. wykonanie mostu lub korony porcelanowej

Częstym wskazaniem do leczenia kanałowego jest silny ból zęba, wynikający z wymienionych powyżej problemów. Oczywiście nie każdy ból zęba oznacza nieodwracalne uszkodzenia miazgi. Dlatego z bólem zęba należy zgłosić się do stomatologa, który dysponuje narzędziami diagnostycznymi, m.in. RTG cyfrowym – na podstawie dogłębnej diagnostyki lekarz jest w stanie precyzyjnie określić, czy zabieg endodontyczny jest konieczny, czy warto zastosować inną metodę leczenia.

Ryzyko związane z leczeniem kanałowym zęba

Jak każdy inny zabieg medyczny, leczenie kanałowe również wiąże się z pewnym ryzykiem. Oto kilka potencjalnych komplikacji, które mogą wystąpić m.in.:

 • złamanie narzędzia w kanale zębowym
 • perforacja korzenia zęba
 • niedokładne oczyszczenie kanałów
 • wtórna infekcja
 • brak ustąpienia zmian zapalnych po wykonanym leczeniu

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się wymienionych powyżej niechcianych problemów, należy upewnić się, że wybrany gabinet do przeprowadzenia leczenia posiada technologie zapewniające odnalezienie wszystkich kanałów w zębie (mikroskop i tomografia), dokładne oczyszczenie kanałów (Nanotec Endo, ozon) oraz wypełnienie kanałów na całej ich długości (cyfrowe RTG).

Czy leczenie kanałowe zawsze jest konieczne?

Nie zawsze konieczne jest przeprowadzanie leczenia kanałowego. W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenie zęba jest niewielkie lub dotyczy tylko powierzchni zewnętrznej (korony zęba), możliwe jest wykonanie innego rodzaju naprawy, takiej jak wypełnienie (tzw. plomba), inlay, onlay lub korona. Jednak jeśli ubytek dotarł do miazgi zęba lub wystąpiła infekcja, leczenie kanałowe może być jedynym sposobem na uratowanie zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Korzyści i wady leczenia kanałowego zęba

Leczenie endodontyczne ma wiele korzyści dla pacjentów. Oto kilka najważniejszych:

 • Ratunek dla uszkodzonego zęba – dzięki temu zabiegowi można uratować naturalny ząb i uniknąć jego utraty.

 • Eliminacja bólu – leczenie kanałowe usuwa źródło bólu, co przynosi ulgę pacjentowi.

 • Poprawa estetyki – po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb może być odbudowany i przywrócony do pierwotnego wyglądu za pomocą korony porcelanowej (najczęściej rekomendowanie rozwiązanie), nakładu lub wypełnienia (plomby).


Jednak leczenie kanałowe ma również pewne wady.

 1. Opisane powyżej ryzyko leczenia kanałowego może przewyższać korzyści uzyskane poprzez wykonanie zabiegu. W takim przypadku należy rozważyć inne metody leczenia, np. usunięcie zęba i zastąpienie go implantem.

  Kiedy najlepiej zaplanować implantację? Posłuchaj wypowiedzi eksperta Kliniki Borczyk TUTAJ
 2. Zabieg może być kosztowny, szczególnie jeśli wymaga dodatkowych procedur, takich jak odbudowa zęba koroną.

Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać ze stomatologiem i omówić wszystkie zalety i wady leczenia kanałowego w kontekście Twojego konkretnego przypadku.

Jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?

Alternatywą dla leczenia kanałowego jest:

 • zabieg resekcji wierzchołka korzenia – wykonywany jest u Pacjentów, u których po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu kanałowym stan zapalny nie ustąpił.
 • usunięcie zainfekowanego lub uszkodzonego zęba – zwykle takie rozwiązanie przeznaczone jest dla Pacjentów, u których zdiagnozowano obszerne uszkodzenie korzenia zęba (uraz, złamanie) i inne metody leczenia nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów. Należy pamiętać, że pozostawienie miejsca po usuniętym zębie bez odbudowy jest szkodliwe, może prowadzić do utraty sąsiednich zębów i zmian w układzie zgryzu. Dlatego warto uzupełnić lukę implantem lub innym rozwiązaniem protetycznym (mostem, protezą zębową).

Gdy podczas diagnostyki stomatolog endodonta nie stwierdzi konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, wówczas Pacjent może skorzystać z wielu innych metod leczenia, m.in.:

 • Plomba – stosowana w przypadku niewielkich ubytków, gdy próchnica nie dotarła do miazgi zęba.
 • Nakład kompozytowy lub porcelanowy – stosowany w przypadku większych ubytków tkanki zębowej.
 • Korona – stosowana w przypadku poważnych uszkodzeń, gdy ząb wymaga wzmocnienia.

Wymienione powyżej metody (plomba, nakład, korona) mogą być także zastosowane jako metody odbudowy zęba po leczeniu kanałowym.

W każdym indywidualnym przypadku warto skonsultować się ze stomatologiem, aby dowiedzieć się, która opcja będzie najlepszym rozwiązaniem.

Skutki leczenia kanałowego dla zdrowia jamy ustnej

Leczenie przewodowe ma pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Usunięcie infekcji i zachowanie naturalnego zęba przyczyniają się do utrzymania prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego. Ponadto, dzięki temu zabiegowi można uniknąć innych powikłań, takich jak rozprzestrzenianie się infekcji na sąsiednie zęby oraz tkanki, utrata sąsiadujących zębów poprzez rozwijający się stan zapalny, choroby odogniskowe wynikające z rozprzestrzenia się infekcji na odległe od jamy ustnej tkanki i narządy.

Jak się przygotować do zabiegu leczenia kanałowego?

Przed przystąpieniem do leczenia stomatolog przeprowadzi dokładne badanie pod mikroskopem i oceni stan Twojego zęba. Standardowo konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, takich jak zdjęcie rentgenowskie, aby dokładniej ocenić stan korzeni zęba.

Przed zabiegiem warto poinformować stomatologa o swoim ogólnym stanie zdrowia oraz o przyjmowanych lekach. Jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, konieczne może być dostosowanie planu leczenia.

Czy warto inwestować w leczenie kanałowe zęba?

Decyzja dotycząca przeprowadzenia leczenia kanałowego zależy od wielu czynników, takich jak stan zęba, koszty i preferencje pacjenta. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe może być jedyną opcją pozwalającą na zachowanie naturalnego zęba. Warto również wziąć pod uwagę długoterminowe korzyści takie jak utrzymanie prawidłowej funkcji układu stomatognatycznego i uniknięcie konieczności stosowania protezy lub implantu.

Czy leczenie kanałowe zęba jest bolesne? Mit vs rzeczywistość

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie powinien odczuwać bólu podczas zabiegu. Istnieje jednak pewien dyskomfort po zabiegu, który może utrzymywać się przez kilka dni. Może to obejmować lekkie bóle głowy, obrzęk w okolicy leczonego zęba, wrażliwość zęba podczas nagryzania. Jeśli stan zapalny był rozległy, wówczas ból może utrzymywać się dłużej, w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii oraz leków przeciwbólowych na receptę.

Warto pamiętać, że każdy pacjent reaguje inaczej na zabieg i odczuwa różny poziom dyskomfortu. Jeśli masz obawy dotyczące bólu lub dyskomfortu, warto porozmawiać ze stomatologiem, który może zalecić odpowiednie środki przeciwbólowe lub inne metody łagodzenia dyskomfortu.

W szczególnych przypadkach można rozważyć przeprowadzenie zabiegu w narkozie.

Jak dbać o ząb po leczeniu kanałowym?

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ważne jest odpowiednie dbanie o ząb, aby uniknąć powikłań i utrzymać go w dobrym stanie. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji po zabiegu:

 • Dokładne szczotkowanie – regularne i dokładne szczotkowanie zębów pomaga utrzymać higienę jamy ustnej i zapobiega ponownej infekcji.
 • Nici dentystyczne – codzienne stosowanie nici dentystycznych pomaga usunąć resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych.
 • Regularne usuwanie kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej – zabieg profesjonalnej higienizacji należy wykonywać raz na 6 miesięcy (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
 • Regularne wizyty kontrolne – regularne wizyty u stomatologa pozwalają monitorować stan leczonego zęba i zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak ból, obrzęk lub krwawienie, należy natychmiast skonsultować się ze stomatologiem.

Leczenie kanałowe w Klinice Borczyk – omówienie przypadku Pacjentki. PRZEJDŹ DO FILMU.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

Kiedy odwiedzasz dowolną witrynę internetową, może ona przechowywać lub pobierać informacje w Twojej przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz kontrolować swoje osobiste usługi cookie.

Te pliki cookie są niezbędne do działania witryny i nie można ich wyłączyć w naszych systemach.

Technical Cookies
W celu korzystania z tej witryny używamy następujących technicznie wymaganych plików cookie
 • wordpress_test_cookie
 • wordpress_logged_in_
 • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj