Spis treści
Zęby w czasie ciąży
Ciąża to niezwykły okres w życiu kobiety, ale to również czas kiedy organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. W okresie ciąży zmiany hormonalne, zmiany w diecie i stylu życia mogą wpływać na stan zębów i dziąseł. Jak dbać o zdrowie jamy ustnej podczas ciąży? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Najczęstsze przypadłości kobiet w ciąży
W okresie ciąży zwiększa się poziom hormonów, takich jak progesteron oraz estrogen, co może wpływać na zdrowie jamy ustnej. Wzrost poziomu progesteronu może zwiększać ryzyko zapalenia dziąseł. Ciążowe zapalenie dziąseł może pojawić się zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł podczas higieny jamy ustnej.
W pierwszym trymestrze ciąży mogą występować wymioty, które ze względu na działanie kwasów żołądkowych niosą ze sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa zębów. Aby zminimalizować ich wpływ warto płukać usta wodą lub wodą z sodą oczyszczoną, aby zneutralizować kwasy po wymiotach. Warto stosować pasty z fluorem aby wzmocnić szkliwo i ochronić je przed erozją. Należy jednak pamiętać, aby nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ może to pogorszyć erozję szkliwa, poprzez wcieranie resztek kwasów w zęby.
Pokarmy i napoje
Spożywane pokarmy mogą wpływać na pH w jamie ustnej, dlatego warto ograniczyć spożycie napojów gazowanych i kwaśnych produktów, które mogą prowadzić do demineralizacji szkliwa. W przypadku spożycia takich pokarmów lub napojów, warto napić się wody lub mleka, aby zneutralizować kwasy.
Profilaktyka
Aby zminimalizować ryzyko problemów, bardzo ważne jest stosowanie do następujących zasad:
- Regularna i dokładna higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem, używanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Warto korzystać również z płynów do płukania jamy ustnej, nie zawierających alkoholu.
- Regularne wizyty u dentysty: w ciąży lub nie, bardzo ważne jest aby wykonywać kontrole stomatologiczne, w celu wczesnego wykrycia i leczenia problemów.
- Prawidłowa dieta: zrównoważona dieta, bogata w witaminy i minerały, wspiera zdrowie dziąseł oraz zębów, dlatego warto zadbać o zbilansowanie posiłki.
Kontrola po porodzie
W okresie ciąży mogą ujawnić się problemy, wymagające dalszego leczenia, dlatego po urodzeniu dziecka ważne jest skonsultowanie się z lekarzem dentystą i ocena stanu zębów i dziąseł.
Zęby w czasie ciąży – podsumowanie
Ciąża to wyjątkowy czas, który niesie ze sobą zmiany w organizmie kobiety, wpływając również na zdrowie jamy ustnej. Wzrost poziomu hormonów, takich jak progesteron i estrogen, może zwiększać ryzyko zapalenia dziąseł, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Wymioty, często występujące w pierwszym trymestrze, mogą uszkadzać szkliwo zębów, dlatego warto płukać usta wodą lub roztworem z sodą oczyszczoną. Odpowiednia dieta, unikanie kwaśnych pokarmów, regularna higiena jamy ustnej oraz wizyty u dentysty są kluczowe w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł podczas ciąży. Po porodzie zaleca się kontrolę stomatologiczną, aby ocenić stan zdrowia jamy ustnej i zaplanować ewentualne leczenie.
Zalecamy kobiecie, która planuje ciążę udać się na wizytę konsultacyjną do dentysty – DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O WIZYCIE KONSULTACYJNEJ
Dowiedz się więcej na temat wizyty u dentysty w czasie ciąży – TUTAJ