Spis treści
Implanty a mosty dentystyczne – co wybrać?
W dzisiejszym świecie pacjenci po utracie zęba, mają kilka opcji odbudowy swojego uśmiechu. Jednymi z nich są implanty dentystyczne oraz mosty protetyczne. Obie opcje mają swoje zalety i wady, a wybór między nimi zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia pacjenta, jego preferencji estetycznych oraz budżetu. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z każdą z opcji, aby wybrać świadomie.
Czym są implanty dentystyczne?
Implanty dentystyczne to metalowe (najczęściej tytanowe) śruby, które są wszczepiane w kość szczęki w miejscu utraconego zęba. Po okresie gojenia, gdy implant zrośnie się z kością, na nim umieszczany jest koronowy element, który imituje naturalny ząb. Implanty, przy odpowiedniej pielęgnacji mogą służyć pacjentom przez wiele lat, a nawet przez całe życie, dzięki swojej trwałości.
Czym są mosty dentystyczne?
Mosty dentystyczne to rozwiązanie, które polega na osadzeniu sztucznego zęba (lub zębów) pomiędzy dwoma naturalnymi zębami lub implantami. Mosty są mocowane za pomocą koronek na sąsiednich zębach, które muszą zostać oszlifowane w celu uzyskania odpowiedniego kształtu. Mosty dentystyczne są często szybkim rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na inwestycję w implanty.
Wady i zalety implantów dentystycznych
Niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Oczywiście wszystko zależne jest od indywidualnej dbałości o implanty przez Pacjenta, natomiast przyjmuje się, że mogą służyć przez wiele lat. Do innych zalet należą:
- naturalny wygląd – implanty są projektowane tak, aby wyglądały i służyły jak naturalne zęby, dzięki czemu pozytywnie wpływa na estetykę uśmiechu.
- ochrona zdrowia jamy ustnej – implanty nie wymagają szlifowania innych, zdrowych zębów, w odróżnieniu do mostów. Dodatkowo, implanty wspierają strukturę kości szczęki, zapobiegając jej zanikowi.
- brak ograniczeń w diecie – implanty pozwalają na swobodne jedzenie, nawet twardych pokarmów, w przeciwieństwie do mostów, które mogą być mniej stabilne.
Wady:
- Koszt: Wszczepienie implantu jest dużo droższe niż zakładanie mostu.
- Czas leczenia: Proces wszczepienia implantu wymaga więcej czasu, ponieważ kość musi się zagoić po zabiegu. Cały proces może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od indywidualnych warunków pacjenta.
Wady i zalety mostów dentystycznych
Zalety:
- Szybkość zabiegu: Zakładanie mostu jest szybkie i zwykle wymaga około dwóch wizyt u dentysty.
- Niższy koszt: Mosty są zazwyczaj tańsze niż implanty, co może być istotnym czynnikiem dla wielu pacjentów.
- Brak konieczności operacji: Procedura jest mniej inwazyjna, co może być zaletą dla osób obawiających się zabiegów chirurgicznych.
Wady:
- Trwałość: Mosty po latach mogą wymagać wymiany. Przyjmuje się, że żywotność mostów to od 5 do 15 lat.
- Potrzeba szlifowania zdrowych zębów: W przypadku mostów konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, co może prowadzić do ich osłabienia.
- Zanikanie kości: Mosty nie zapobiegają zanikowi kości w miejscu utraty zęba, co może prowadzić do problemów estetycznych i zdrowotnych w przyszłości.
Kiedy wybrać implanty, a kiedy mosty?
Decyzja o wyborze między implantami a mostami zależy od kilku czynników, przede wszystkim od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej Pacjenta. Głównym czynnikiem, który może decydować o tym jaki wybór będzie najlepszy, jest ilość tkanki kostnej w szczęce. W tym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który dokładnie zaplanuje leczenie w oparciu o indywidualne potrzeby.
Preferencje estetyczne również są istotne. Jeśli Pacjentowi zależy na trwałym i naturalnie wyglądającym rozwiązaniu – implanty mogą być lepszym wyborem. Z kolei w przypadku, gdy konieczny jest efekt szybkiej odbudowy uzębienia – mogą wybrać mosty.
𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗷 𝗹𝗲𝗸. 𝗺𝗲𝗱. 𝗰𝗵𝗶𝗿. 𝘀𝘁𝗼𝗺. 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻𝗮 𝗕𝗼𝗿𝗰𝘇𝘆𝗸𝗮 – KLIKNIJ TUTAJ
Dowiedz się więcej na temat mostów stomatologicznych – KLIKNIJ TUTAJ
Dowiedz się więcej na temat implantów zębowych wykonywanych w Klinice Borczyk – KLIKNIJ TUTAJ