Blog

ZĘBY MĄDROŚCI – DLACZEGO NIE WSZYSTKIM WYRASTAJĄ?

12 lutego 2014

Coraz częściej zdarza się, że brakuje zawiązków zębów mądrości. Niektórzy uważają, że może mieć to związek ze sposobem odżywiania się współczesnego społeczeństwa, z konsumpcją coraz bardziej przetworzonego jedzenia. Z tego powodu zmianom ulegają procesy rozwojowe części twarzowej czaszki.

Często zdarza się też, że zawiązki są (widać je na zdjęciu rtg), jednak zęby nie wyrzynają się. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest brak  miejsca w łuku zębowym. Duży wpływ na niewyrzynanie się ósemek mają wady zgryzu. Czasem nieprawidłowe położenie zawiązka zęba powoduje, że ząb mądrości rośnie w obrębie zatoki szczękowej.

Zęby mądrości powinny być prawidłowo ustawione do 16 roku życia. Jeśli badanie rentgenowskie wykaże, że ósemki są ustawione nieprawidłowo powinno się je usunąć. Statystycznie wiadomo, że takie zęby są w przyszłości najczęściej powodem problemów (stany zapalne, próchnica), dlatego warto zawczasu pomyśleć o ich usunięciu.

Czasami zdarza się, że ósemki zaczynają się pojawiać dopiero w podeszłym wieku. U osób starszych, które noszą ruchome protezy na skutek ucisku dochodzi do wyrzynania się zębów mądrości, które do tej pory tkwiły w kości.

Nieprawidłowo ustawiona ósemka będąca przyczyną stanu zapalnego

Nieprawidłowo ustawiona ósemka będąca przyczyną stanu zapalnego

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz