Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Ósemki często kwalifikowane są do usunięcia, jeszcze zanim na dobre pojawią się w jamie ustnej. I choć często najlepiej jest pozbyć się ich jak najszybciej, należy pamiętać, że ekstrakcja może wiązać się powikłaniami. Czy można ich uniknąć? Odpowiadamy na Państwa pytania.
Specyficzne umiejscowienie zębów mądrości jest częstym powodem powstawania lub rozwoju wad ortodontycznych – z racji niewielkiej ilości miejsca, ósemki powodują stłoczenie się reszty zębów oraz ich przekrzywienie. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego bez wcześniejszego usunięcia ósemek może powodować nawracanie wady, gdyż zęby mądrości mogą wyrastać nawet do 30. roku życia i powodować powtórne skrzywienie zębów. Trudny dostęp do przestrzeni międzyzębowych przysparza trudności w ich czyszczeniu, co z kolei powoduje szybkie psucie się ledwo co wyrzniętych zębów oraz stan zapalny dziąseł. Ponadto, ósemki mogą być przyczyną powstawania ropienia, a nawet torbieli ulegających zakażeniu, co niszczy kości. Właśnie dlatego często zalecane jest usunięcie zębów mądrości, nawet kiedy w całości znajdują się jeszcze wewnątrz dziąsła.
Pacjent, który musi poddać się ekstrakcji ósemki, zwłaszcza zatrzymanej, niewyrzniętej, bywa narażony jest na nieprzyjemnie powikłania pozabiegowe. Należą do nich: szczękościsk, długotrwały obrzęk twarzy, nadmierne krwawienie z rany, ostry ból lub suchy zębodół. W momencie pojawienia się któregoś z niepokojących objawów, należy powtórnie odwiedzić stomatologa. Ból i obrzęk zazwyczaj jednak można zniwelować we własnym zakresie, oczywiście według wytycznych lekarza. W przypadku chirurgicznej ekstrakcji ósemek, istnieje dodatkowe ryzyko usunięcia zęba tylko częściowo. Wówczas, pokruszone fragmenty zęba, organizm traktuje jako ciała obce, co skutkuje stanem zapalnym dziąseł lub kości.
Większości powikłań można jednak uniknąć. Przede wszystkim, bardzo ważna jest szczegółowa diagnostyka poprzedzająca operację. W naszej klinice, w trakcie planowania zabiegu i diagnozowania indywidualnego przypadku Pacjenta, wykonujemy panoramiczne zdjęcie RTG. Otrzymany obraz umożliwia podjęcie decyzji, czy do usunięcia wystarczą standardowe procedury, czy konieczne będzie zastosowanie metod chirurgicznych. W niektórych przypadkach należy wykonać bardziej szczegółowe badanie, które precyzyjnie wskaże ułożenie korzeni zębów. Do takich badań należy tomografia komputerowa.
Do wykonania chirurgicznego usunięcia ósemek wykorzystujemy precyzyjny mikroskop neurochirurgiczny, który pozwala ochronić przylegające do zęba tkanki miękkie. Wielu powikłaniom zapobiega także dokładne oczyszczenie zębodołów po zabiegu i założenie aseptycznego opatrunku. Właśnie dlatego, do dokładnego oczyszczenia zębodołu stosujemy bardzo silnie bakteriobójczy ozon. Natomiast powikłań związanych ze zbyt wolnym lub nieskutecznym gojeniem się tkanek jesteśmy w stanie uniknąć dzięki zastosowaniu u Pacjentów naświetlania laserem biostymulującym. Zapobiegamy tym samym obrzękowi i bólowi. Co więcej, dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego uzyskujemy przyspieszenie gojenia, a tym samym umożliwiamy rezygnację z leków przeciwbólowych i antybiotyków.
Szybka reakcja na nieprawidłowo ułożone ósemki pozwala uporać się z częstymi stanami zapalnymi jamy ustnej, a także powstawaniu lub pogłębianiu wad ortodontycznych w przyszłości. Pomimo tego, że zabieg czasami wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, specjaliści w tej dziedzinie są w stanie zredukować je do minimum, a nawet wykluczyć całkowicie niektóre z nich.