Usuwanie ósemek

Mikroskopowe usuwanie ósemek

W Klinice Borczyk procedura chirurgicznego usuwania ósemki odbywa się przy użyciu mikroskopu, co wpływa na delikatność zabiegu i ochronę przylegających do zęba tkanek miękkich oraz kości. Precyzyjna diagnostyka 3D zapewnia bezpieczeństwo eliminując ryzyko naruszenia ważnych struktur anatomicznych tj. zatoka szczękowa lub nerw zębodołowy.

Zastosowanie ozonu i laseroterapii pozwala naszym Pacjentom na szybszy powrót do codziennej aktywności niż przy tradycyjnym leczeniu. Możliwość przeprowadzenia zabiegu w narkozie zapewnia komfort leczenia.

Zęby mądrości najczęściej kwalifikowane są do usunięcia, gdyż są przyczyną stanów zapalnych oraz rozwoju wad ortodontycznych.

Dowiedz się, dlaczego warto usunąć ósemki w Klinice Borczyk – obejrzyj film. 

Obejrzyj film o usuwaniu ósemek

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Dlaczego ósemki należy usuwać?

1. Ósemki ze względu na swoje położenie sprawiają trudności podczas zabiegów higienizacyjnych. Niedokładne oczyszczanie zębów mądrości powoduje rozwój próchnicy. Bakterie z ósemek z łatwością zakażają pozostałe zęby.

2. Przy ósemkach często pojawiają się problemy periodontologiczne (stany zapalne okolicznych tkanek miękkich). Bakterie i resztki jedzenia zalegające w kieszonkach dziąsłowych wywołują zapalenie i ból.

3. Ogniska zapalne z jamy ustnej, szczególnie często pojawiające się wokół ósemek, mogą prowadzić do rozwoju chorób odogniskowych, czyli chorób w odległych od jamy ustnej narządach. Wśród chorób, których przyczyną mogą być niewyleczone zęby są m.in. choroby serca, nerek, stawów, narządu wzroku, cukrzyca.

4. Wyrastające ósemki często nie mają wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym, przez co powodują stłoczenie zębów i prowadzą do rozwoju wad ortodontycznych u dorosłych Pacjentów. Ich usuwanie zapobiega powstawaniu wad.

Zabieg usunięcia zęba zawsze poprzedzany jest szczegółową diagnostyką. Na podstawie zdjęcia rtg panoramicznego lekarz ocenia, czy ząb należy poddać standardowej ekstrakcji, czy konieczne jest zastosowanie metody chirurgicznej (mikroskopowej). Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości rozpoczyna się od wykonania precyzyjnego badania tomografii komputerowej. Daje ona informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości o nerwów i zatok szczękowych. Zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki odbywa się pod mikroskopem, który zapewnia delikatność i pozwala ochronić przylegające do zęba tkanki miękkie i kość. Do dezynfekcji zębodołu wykorzystujemy silnie bakteriobójczy ozon. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się stanu zapalnego. Dodatkowo stosujemy specjalne gąbki kolagenowe zapobiegające zapadaniu się tkanek. W razie potrzeby zakładane są szwy.

Informacje dla Pacjenta

  • Po zabiegu Pacjent jest szczegółowo informowany o sposobie postępowania, otrzymuje zestaw okładów lodowych zapobiegających pojawieniu się obrzęku, a także otrzymuje odpowiednie leki zmniejszające ryzyko bólu.
  • Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie wskazane jest: palenie, picie przez słomkę, wydmuchiwanie nosa oraz obfite płukanie ust – nie stosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do wypadnięcia skrzepu z zębodołu i utrudnić gojenie.
  • Dodatkowo w celu przyspieszenia regeneracji tkanek przez pierwsze kilka dni po usunięciu zęba Pacjent korzysta z pola magnetycznego i naświetlania laserem biostymulującym.
  • Jeśli podczas zabiegu konieczne było założenie szwów – zostają one usunięte po około 7-10 dniach.

FAQ

Zabieg przeprowadzany jest w silnym znieczuleniu miejscowym, które skutecznie eliminuje ból. Pacjent może odczuwać jedynie nacisk czy dotyk. Szczególnie wrażliwi Pacjenci mogą skorzystać ze znieczulenia ogólnego lub mogą poddać się zabiegowi z zastosowaniem uspokajającego gazu rozweselającego.

Rodzaje znieczuleń stosowane w Klinice Borczyk – sprawdź

Tak, w Klinice Borczyk istnieje opcja przeprowadzenia zabiegu pod narkozą. Jednak przed podaniem znieczulenia ogólnego lekarz anestezjolog ocenia stan zdrowia Pacjenta, analizuje wyniki ewentualnych badań dodatkowych, przebieg poprzednich operacji i występowanie chorób w rodzinie. 

Mikroskopowe usuwanie ósemek jest preferowane ze względu na precyzję, widoczność i kontrolę podczas zabiegu. Dzięki zastosowaniu mikroskopu lekarz może dokładnie ocenić obszar pracy, minimalizując ryzyko uszkodzeń struktur anatomicznych. Ta technika pozwala także skrócić czas rekonwalescencji oraz zredukować ryzyko powikłań, przyczyniając się do bardziej efektywnego i bezpiecznego usuwania ósemek. Ostatecznie, mikroskopowe podejście może zapewnić lepsze rezultaty i komfort dla pacjenta.

Obszar po usunięciu zęba może stać się opuchnięty i bolesny. Aby złagodzić te dolegliwości, zaleca się stosowanie zimnych okładów. Przebieg procesu gojenia zazwyczaj trwa kilka dni, a czasami nawet kilkanaście dni.

Po przeprowadzeniu zabiegu, nasz dentysta udzieli Ci szczegółowych wskazówek dotyczących dalszej opieki.