Leczenie ortodontyczne

Wpływ wad zgryzu na nasze zdrowie

Wady zgryzu stanowią nie tylko kwestię związana z estetyką, ale także w wielu sytuacjach są przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Kiedy zęby są nieprawidłowo ustawione, utrzymanie ich w czystości staje się trudniejsze. Ponadto, występuje nadmierne obciążenie, nieprawidłowe ścieranie i ryzyko pęknięcia szkliwa. Niewłaściwe rozmieszczenie zębów może prowadzić do problemów z żuciem oraz zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Nieprawidłowe warunki zgryzowe mogą powodować problemy ze zdrowiem ogólnym. Nieprawidłowa postawa ciała, bóle głowy, szumy w uszach, bezdechy nocne, chrapanie – to wszystko może być wynikiem wad zgryzu. Co więcej nieprawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego związany z nieprawidłowym zgryzem wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację i orientację w przestrzeni.

Czy Twój zgryz wymaga leczenia ortodontycznego?

Nie tylko widoczne wady zgryzu niekorzystnie wpływają na zęby i zdrowie. Nawet niewielkie, niezauważalne wady zgryzu, lekkie zrotowania zębów, które nam nie przeszkadzają pod względem estetycznym niszczą nasze zęby i wymagają leczenia ortodontycznego. Dlatego każdy Pacjent powinien odbyć konsultację z ortodontą!

Leczenie ortodontyczne

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać na potrzebę leczenia ortodontycznego. Oto kilka kryteriów, które mogą sugerować konieczność skonsultowania się z ortodontą:

    1. Nieregularny zgryz: Jeśli zgryz jest niewłaściwy, czyli zęby nie stykają się prawidłowo, może to być sygnał, że istnieje potrzeba korekty ortodontycznej.

    2. Przesunięcia zębów: Widoczne przesunięcia, np. krzywe zęby, przekrzywione zęby, rozwarstwienie zębów, mogą wskazywać na potrzebę interwencji ortodontycznej.

    3. Niewłaściwe rozmieszczenie szczęki i żuchwy: Jeśli szczęka lub żuchwa są niewłaściwie ustawione, może to prowadzić do problemów z funkcją żucia, a także wpływać na wygląd twarzy.

    4. Problemy z mówieniem: Niektóre wady zgryzu mogą wpływać na wymowę i sprawiać trudności w mówieniu.

    5. Trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej: Zęby, które są przekrzywione lub zbyt blisko siebie, mogą sprawić, że utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej staje się trudne, co z kolei zwiększa ryzyko próchnicy i chorób dziąseł.

    6. Ból lub dyskomfort: Osoby doświadczające bólu w okolicach szczęki, głowy, szyi lub doświadczające chronicznego bólu żuchwy mogą również wymagać oceny ortodontycznej.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Wczesna diagnoza i leczenie pozwala tak kształtować mięśnie i kości twarzoczaszki, aby zęby miały wystarczającą ilość miejsca a z zgryz prawidłowo się rozwijał. Optymalny wiek, kiedy powinno się odbyć pierwszą kontrolę ortodontyczną u dziecka to 3-5 lat. W wieku 7 lat badanie jest już konieczne… Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwala w przyszłości uniknąć poważniejszych wad zgryzu, które wymagać będą skomplikowanego, kosztownego i długotrwałego leczenia. Oczywiście brak leczenia wczesnego w dzieciństwie nie wyklucza podjęcia skutecznego leczenia u nastolatków czy osoby dorosłej.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne w klinice Borczyk?

1. Pierwsza wizyta – diagnostyka

Diagnostyka ortodontyczna opiera się na wykonaniu zdjęć cyfrowych, zdjęć RTG (panoramiczne, cefalometryczne oraz tomografia 3D), modeli diagnostycznych (gipsowych oraz cyfrowych), skanu 3D wraz z wirtualnym planem leczenia oraz badania ortodontycznego.

2. Konsultacja i dobór aparatu ortodontycznego

Diagnostyka ortodontyczna opiera się na wykonaniu zdjęć cyfrowych, zdjęć RTG (panoramiczne, cefalometryczne oraz tomografia 3D), modeli diagnostycznych (gipsowych oraz cyfrowych), skanu 3D wraz z wirtualnym planem leczenia oraz badania ortodontycznego.

3. Założenie aparatu

Podczas wizyty zakładany jest aparat stały na zęby lub wydawany jest aparat ruchomy. Od tej pory rozpoczyna się proces prostowania zębów.

4. Wizyty kontrolne

Ilość i częstotliwość wizyt kontrolnych ustalana jest przez lekarza prowadzącego. Systematyczne zgłaszanie się na kontrole jest podstawą bezpieczeństwa i uzyskania przewidywanych efektów leczenia ortodontycznego.

5. Zakończenie leczenia i retencja

Podczas wizyty zdejmowany jest aparat a w jego miejsce Pacjent otrzymuje mocowany do zębów (od strony wewnętrznej) lub wyjmowany aparat retencjny, który ma za zadanie utrzymać efekty leczenia ortodontycznego. Czas noszenia tego aparatu ustala ortodonta.

Rodzaje aparatów stałych

Stały aparat ortodontyczny przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby objęte próchnicą, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

Aparat samoligaturujący

W tradycyjnych aparatach ortodontycznych stosuje się tzw. ligatury – gumowe opaski, utrzymujące łuki ortodontyczne w zamkach, przyklejonych do zębów na czas leczenia.

Alternatywą dla tej metody są aparaty samoligaturujące, zwane także aparatami Damona (od nazwiska ich twórcy), gdzie zamiast ligatur, wykorzystuje się specjalne klapki. To rozwiązanie skraca czas leczenia, zmniejsza liczbę wizyt, zapewnia większy komfort oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Aparaty samoligaturujące występują w wersji metalowej lub estetycznej.

Aparat klasyczny estetyczny lub metalowy

Aparaty klasyczne składają się z zamków cementowanych do powierzchni zębów oraz łuków odpowiedzialnych za przesuwanie zębów. Łuki są mocowane do zamków za pomocą elastycznych gumek – tzw. ligatur. Pacjent może wybrać kolor ligatur zależnie od swoich preferencji. Aparaty te są dostępne w wersji metalowej lub estetycznej (przezroczyste zamki).

Aparat do ekspansji szczęki

Jest to aparat stały cementowany do zębów Pacjenta. Służy on do ekspansji (poszerzenia) szczęki. Za pomocą tego aparatu tworzona jest baza do korzystnego ustawienia zębów podczas leczenia ortodontycznego standardowym aparatem. Alternatywą dla tego rodzaju aparatu jest aparat ruchomy – płytka Schwartza, jednak ze względu na możliwość samodzielnego wyjmowania przez dziecko aparat ten nie daje aż tak dobrych efektów.

Rodzaje aparatów ruchomych

Aparaty ortodontyczne ruchome to rodzaj aparatów ortodontycznych, które Pacjent może zdejmować samodzielnie. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Aparat ruchomy nie wymaga stosowania specjalnej diety i metod higieny.

Przezroczyste nakładki Invisalign

Innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu za pomocą indywidualnie zaprojektowanych komputerowo nakładek na zęby. Pacjent wymienia nakładki samodzielnie w domu co 2 tygodnie. Dzięki temu ilość wizyt kontrolnych jest zredukowana do minimum. Stosowanie nakładek, które można samemu zdejmować umożliwia zachowanie pełnej higieny jamy ustnej oraz nie wymaga zmiany diety. Invisalign dostępny jest dla osób dorosłych oraz dla młodzieży (specjalny system Invisalign Teen).

FAQ

Podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów i aparatu po każdym posiłku oraz systematyczne nitkowanie całego uzębienia przynajmniej raz dziennie oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej. Wskazane jest również używanie irygatorów.

W przypadku aparatów ruchomych, np. Invisalign, utrzymanie higieny nie różni się od standardowo stosowanych metod. Pacjent może swobodnie zdejmować aparat w celu wyczyszczenia zębów.

Aby zachować zdrowe zęby i dziąsła w trakcie trwania leczenia ortodontycznego szczególnie ważne są regularne wizyty w gabinecie profesjonalnej higienistki stomatologicznej w celu usuwania kamienia i osadu nazębnego.

Retencja to istotny element leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu skorygowanego zgryzu i ustawienia zębów. Podczas retencji stosuje się specjalne aparaty retencyjne, stałe lub ruchome.Wpływ na długość okresu retencji ma metoda leczenia jaką wykorzystano, wiek pacjenta, i szereg innych czynników, na przykład genetycznych.

 

Aparat stały – przymocowany jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest głównie dla młodzieży i osób dorosłych (posiadających stałe zęby). Przed założeniem aparatu przeprowadzany jest zabieg czyszczenia zębów przez higienistkę stomatologiczną. Przez przymocowaniem zamków należy wyleczyć zęby objęte próchnicą, aby nie dopuścić do jej rozwoju.

Aparat ruchomy – o rodzaj aparatów ortodontycznych, które Pacjent może zdejmować samodzielnie. Aparaty te są stosowane najczęściej u dzieci w celu ukierunkowania prawidłowego rozwoju mięśni i kości twarzy. Do aparatów ruchomych zaliczamy także nowoczesny system Invisalign dla młodzieży i dorosłych. Aparat ruchomy nie wymaga stosowania specjalnej diety i metod higieny.

SPRAWDŹ NASZE CENY

ORTODONCJA

 

Wizyta konsultacyjna – ortodontyczna

od 220 zł 

Założenie aparatu wargowego z metalowymi zamkami (aparat samoligaturujący)

od 6 891 zł

Aparat elastyczny

od 1 499 zł

Aparat Bioblok

od 3 800 zł