Fluoryzacja i lakierowanie

Dlaczego fluor jest potrzebny?

Zęby zbudowane są z hydroksyapatytów, które pełnią istotne funkcje m.in. wpływają na wytrzymałość mechaniczną zębów. Niestety zawarte w hydroksyapatytach związki wapnia Ca(OH)2 bardzo dobrze rozpuszczają się w kwasach, których w naszej jamie ustnej nie brakuje. W efekcie zęby są osłabione, przez co bardziej podatne na próchnicę.

Po aplikacji preparatów fluorowych na zęby, zawarty w nich pierwiastek fluor jest przyswajany przez twarde tkanki szkliwa. Z hydroksyapatytów tworzą się związki fluoroapatytowe, odporne na kwasy. W ten sposób fluoryzacja pomaga chronić szkliwo przed kwaśnym środowiskiem, zapobiegając jego demineralizacji, a w dalszej perspektywie, rozwojowi próchnicy. Ponadto fluor hamuje rozwój bakterii i przyczynia się do remineralizacji drobnych ubytków.

Dowiedz się więcej o fluoryzacji

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Fluoryzacja to specjalistyczny zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym lub gabinecie higienistki. Po starannym oczyszczeniu zębów aplikuje się na nie preparaty zawierające duże dawki fluoru – pianki, lakiery, płyny lub pasty. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Jest doskonale tolerowany przez najmłodszych Pacjentów, dlatego stanowi podstawę profilaktyki przeciwpróchnicowej. W celu uzyskania najlepszych rezultatów fluoryzacja powinna być powtarzana co około 6 miesięcy.

Zabieg fluoryzacji wykonywany jest w szczególności u dzieci, ponieważ zęby mleczne są słabo zmineralizowane, przez co bardziej podatne na kwaśne środowisko jamy ustnej. Fluoryzacja wskazana jest również u dorosłych Pacjentów w celu ochrony zębów stałych przed demineralizacją szkliwa. Regularne przeprowadzanie zabiegu co pół roku zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.

Fluoryzacja i lakierowanie

W naszej klinice stosujemy 2 metody fluoryzacji zębów, każdorazowo metoda dobierana jest indywidualnie dla Pacjenta. Po fluoryzacji nie należy nic jeść ani pić przez około godzinę. Dzięki temu preparat ma odpowiednio długi kontakt ze szkliwem.

Pianki fluorowe

Specjalne pianki fluorowe o przyjemnych smakach podawane są pacjentom na jednorazowych łyżkach, które należy zagryźć na kilka minut. Pozwala to w prosty sposób dostarczyć fluor bezpośrednio do pryzmatów szkliwnych, chroniąc je przed demineralizacją.

Lakiery z fluorem

Jest to popularne lakierowanie zębów. Preparat aplikuje się za pomocą przeznaczonego do tego celu pędzelka. Zabieg wymaga zachowania odpowiedniej suchości w jamie ustnej.

FAQ

Fluoryzacja to proces aplikowania fluorku na zęby w celu wzmocnienia szkliwa i zapobiegania próchnicy.

Fluoryzacja jest zazwyczaj bezbolesna. W przypadku lakieru fluorkowego, po jego nałożeniu, pacjent powinien unikać jedzenia i picia przez krótki okres czasu.

SPRAWDŹ NASZE CENY

LAKIERORANIE I FLUORYZACJA

 

Lakowanie zęba stałego (wypełnienie bruzd i szczelin — 1 ząb)

od 355 zł

Fluoryzacja całości uzębienia

od 265 zł

Higiena (usuwanie osadu i nalotu + laserowa diagnostyka próchnicy) – każdorazowo

od 530 zł