Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Stan uzębienia dziecka jest nierozerwalnie związany ze statusem społecznym oraz wiedzą rodziców na temat higieny jamy ustnej, a z tym, jak dowodzą statystyki, jest nie najlepiej. Już 60% przedszkolaków z województwa śląskiego ma próchnicę!
Akademia Zdrowego Uśmiechu to inicjatywa Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji Dentolandia, której celem jest szerzenie wśród dzieci i rodziców świadomości, że warto dbać o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat. Sympatyczny Dinuś, pluszowy dinozaur o perfekcyjnym uzębieniu, podróżuje po przedszkolach województwa śląskiego przekonując w ramach specjalnych warsztatów, że higiena jamy ustnej może być świetną zabawą, a stomatolog jest nie taki straszny jak go malują.
W ramach Akademii wykonujemy dzieciom przegląd zębów, a jego rezultaty przekazujemy rodzicom w formie papierowej. Poza wymiarem edukacyjnym, program daje możliwość prowadzenia statystyk dotyczących stanu uzębienia przedszkolaków w województwie śląskim – nad prawidłowym przebiegiem prac badawczych czuwa Instytut Inżynierii Produkcji Politechniki Śląskiej, a merytoryczne wsparcie zapewnia nam doktor Joanna Bartnicka. Niestety wyniki przeprowadzonych badań są niepokojące.
W ciągu 3 lat odwiedziliśmy blisko 300 przedszkoli (prywatnych i publicznych) i przebadaliśmy ponad 23 700 małych pacjentów, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować trendy związane ze zdrowiem zębów u dzieci. Wyniki są alarmujące. Mimo znacznego postępu w stomatologii, problem próchnicy wśród dzieci nie maleje. Już 60% przedszkolaków z województwa śląskiego ma chore zęby!
W toku prowadzonych badań odnotowaliśmy zależność między statusem społecznym a stanem zębów dziecka. Dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych zlokalizowanych w centrach miast lub w okolicy wielkich blokowisk mają zdecydowanie częściej problemy ze zdrowiem uśmiechu niż ich rówieśnicy z przedmieść, uczący się w przedszkolach prywatnych. Różnice te wynikają niewątpliwie z możliwości finansowych rodzin, jednak nie należy bagatelizować znaczenia świadomości rodziców. Właściwa profilaktyka skutecznie zapobiega kosztownemu leczeniu.
U dzieci z próchnicą średnio jest nią objętych aż 5 zębów, a u co 10 przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia)! Przyczyny takiego stanu rzeczy można dopatrywać się między innymi w braku regularnych konsultacji stomatologicznych, które umożliwiłyby szybkie i bezbolesne zahamowanie rozwoju choroby.
Wśród niektórych rodziców panuje błędne przekonanie, że mleczaków nie ma sensu leczyć, ponieważ i tak wypadną. Tymczasem próchnica zębów mlecznych ogarnia wyrzynające się zęby stałe
i negatywnie wpływa na proces kształtowania się zgryzu. W przypadku przebadanych dzieci z próchnicą odnotowaliśmy średnio 2 chore zęby stałe!
W toku 3-letniej działalności Akademii Zdrowego Uśmiechu zaobserwowaliśmy, że dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta. Do rozwoju choroby przyczynia się jednak nie tylko dieta bogata w cukry i żywność wysoko przetworzoną, ale i nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Właściwa profilaktyka mogłaby znacznie poprawić zatrważające statystyki.
Współczesna stomatologia pozwala nam na wykrycie zmian próchnicowych, jeszcze zanim są widoczne gołym okiem. Wczesna diagnostyka oszczędza dziecku stresu przy leczeniu
w zaawansowanym stadium choroby, umożliwiając zahamowanie próchnicy w zupełnie bezbolesny i nieinwazyjny sposób, np. poprzez ozonowanie.
Zauważyliśmy, że im bardziej świadomi rodzice, tym stan uzębienia dzieci lepszy – stąd nasza inicjatywa. Poprzez Akademię Zdrowego Uśmiechu szerzymy wśród najmłodszych zdrowe nawyki, uczymy prawidłowej higieny jamy ustnej, kontrolujemy stan ich ząbków i przekazujemy rodzicom ważną informację: o zęby (nieważne czy są to mleczaki czy zęby stałe) należy właściwie dbać!