Blog

ROZWARSTWIENIE SPOŁECZNE WIDOCZNE W UŚMIECHU PRZEDSZKOLAKÓW ZE ŚLĄSKA

2015-08-05

Stan uzębienia dziecka jest nierozerwalnie związany ze statusem społecznym oraz wiedzą rodziców na temat higieny jamy ustnej, a z tym, jak dowodzą statystyki, jest nie najlepiej. Już 60% przedszkolaków z województwa śląskiego ma próchnicę!

W trosce o zdrowy uśmiech

Akademia Zdrowego Uśmiechu to inicjatywa Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji Dentolandia, której celem jest szerzenie wśród dzieci i rodziców świadomości, że warto dbać o zdrowy uśmiech od najmłodszych lat. Sympatyczny Dinuś, pluszowy dinozaur o perfekcyjnym uzębieniu, podróżuje po przedszkolach województwa śląskiego przekonując w ramach specjalnych warsztatów, że higiena jamy ustnej może być świetną zabawą, a stomatolog jest nie taki straszny jak go malują.
Akademia Zdrowego Uśmiechu odwiedza przedszkolaków
W ramach Akademii wykonujemy dzieciom przegląd zębów, a jego rezultaty przekazujemy rodzicom w formie papierowej. Poza wymiarem edukacyjnym, program daje możliwość prowadzenia statystyk dotyczących stanu uzębienia przedszkolaków w województwie śląskim – nad prawidłowym przebiegiem prac badawczych czuwa Instytut Inżynierii Produkcji Politechniki Śląskiej, a merytoryczne wsparcie zapewnia nam doktor Joanna Bartnicka. Niestety wyniki przeprowadzonych badań są niepokojące.

Próchnica a rozwarstwienie społeczne

W ciągu 3 lat odwiedziliśmy blisko 300 przedszkoli (prywatnych i publicznych) i przebadaliśmy ponad 23 700 małych pacjentów, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować trendy związane ze zdrowiem zębów u dzieci. Wyniki są alarmujące. Mimo znacznego postępu w stomatologii, problem próchnicy wśród dzieci nie maleje. Już 60% przedszkolaków z województwa śląskiego ma chore zęby!
W toku prowadzonych badań odnotowaliśmy zależność między statusem społecznym a stanem zębów dziecka. Dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych zlokalizowanych w centrach miast lub w okolicy wielkich blokowisk mają zdecydowanie częściej problemy ze zdrowiem uśmiechu niż ich rówieśnicy z przedmieść, uczący się w przedszkolach prywatnych. Różnice te wynikają niewątpliwie z możliwości finansowych rodzin, jednak nie należy bagatelizować znaczenia świadomości rodziców. Właściwa profilaktyka skutecznie zapobiega kosztownemu leczeniu.

Poważne konsekwencje nieleczenia mleczaków

U dzieci z próchnicą średnio jest nią objętych aż 5 zębów, a u co 10 przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji (usunięcia)! Przyczyny takiego stanu rzeczy można dopatrywać się między innymi w braku regularnych konsultacji stomatologicznych, które umożliwiłyby szybkie i bezbolesne zahamowanie rozwoju choroby.
Wśród niektórych rodziców panuje błędne przekonanie, że mleczaków nie ma sensu leczyć, ponieważ i tak wypadną. Tymczasem próchnica zębów mlecznych ogarnia wyrzynające się zęby stałe
i negatywnie wpływa na proces kształtowania się zgryzu. W przypadku przebadanych dzieci z próchnicą odnotowaliśmy średnio 2 chore zęby stałe!

Próchnicę można pokonać

W toku 3-letniej działalności Akademii Zdrowego Uśmiechu zaobserwowaliśmy, że dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta. Do rozwoju choroby przyczynia się jednak nie tylko dieta bogata w cukry i żywność wysoko przetworzoną, ale i nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Właściwa profilaktyka mogłaby znacznie poprawić zatrważające statystyki.
Współczesna stomatologia pozwala nam na wykrycie zmian próchnicowych, jeszcze zanim są widoczne gołym okiem. Wczesna diagnostyka oszczędza dziecku stresu przy leczeniu
w zaawansowanym stadium choroby, umożliwiając zahamowanie próchnicy w zupełnie bezbolesny i nieinwazyjny sposób, np. poprzez ozonowanie.
Zauważyliśmy, że im bardziej świadomi rodzice, tym stan uzębienia dzieci lepszy – stąd nasza inicjatywa. Poprzez Akademię Zdrowego Uśmiechu szerzymy wśród najmłodszych zdrowe nawyki, uczymy prawidłowej higieny jamy ustnej, kontrolujemy stan ich ząbków i przekazujemy rodzicom ważną informację: o zęby (nieważne czy są to mleczaki czy zęby stałe) należy właściwie dbać!
Gabinet Dentolandia Zaprasza

Akademia Zdrowego Uśmiechu w przedszkolu Twojego dziecka

Do udziału w programie edukacyjnym Akademia Zdrowego Uśmiechu przedszkola mogą zgłaszać rodzice lub nauczyciele. Zgłoszenia przyjmujemy:
obsluga.pacjenta@borczyk.pl lub telefonicznie: 32 203 74 25

W trosce o zdrowy uśmiech najmłodszych, zachęcamy do kontaktu.
Wnioski w skrócie:

  1. W ciągu 3 lat odwiedziliśmy blisko 300 przedszkoli (prywatnych i publicznych) i przebadaliśmy ponad 23 700 dzieci.
  2. Problem próchnicy nie maleje. Według ostatnich badań już 60% dzieci z woj. śląskiego ma próchnicę.
  3. W przypadku dziecka z próchnicą średnio objętych nią jest aż 5 zębów.
  4. Próchnica z zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe (średnio są nią objęte 2 zęby).
  5. Już u co 10 przedszkolaka próchnica jest na tyle zaawansowana, że ząb kwalifikuje się do ekstrakcji.
  6. Dzieci mieszkające na przedmieściach, gdzie dostęp do restauracji typu fast food jest ograniczony, mają dużo zdrowsze ząbki od swoich rówieśników z centrum miasta.
  7. Im bardziej świadomi rodzice, tym stan zębów dzieci lepszy.

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz