Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Od czasu, kiedy w stomatologii pojawiły się precyzyjne badania komputerowe tj. tomografia komputerowa, jesteśmy w stanie zaobserwować w obrębie zatok szczękowych zmiany, które na tradycyjnych zdjęciach nie zawsze były widoczne. Okazuje się, że często jest ich bardzo dużo. Mimo że są skutkiem rozwoju stanu zapalnego, niektórzy pacjenci nie mają w związku z tym żadnych dolegliwości. U innych występują często takie objawy jak: chroniczny kaszel, zatkany nos, problemy z oddychaniem, bóle głowy, niesmak w ustach czy zaburzenia wzroku. Z tego względu pacjenci, u których zdiagnozowano zmiany w zatokach, poddawani są leczeniu.
Sama tomografia, nawet najdokładniejsza, nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o bezpośrednią przyczynę zmiany w obrębie zatoki szczękowej. Najczęściej tkwi ona w zębach. Jeśli spodziewamy się bezpośredniego związku miedzy zmianą, a martwym zębem, który jest w pobliżu, sprawdzamy czy jakość wypełnienia kanałów korzeniowych jest wystarczająca. Nowoczesny mikroskop umożliwia nam dokładną analizę kanałów. W razie potrzeby, ponawiamy leczenie kanałowe wykorzystując zaawansowane rozwiązania stomatologiczne jak powłoka nanocząsteczek srebra i złota (produkt NanoCare+). Nawet, jeśli niemożliwym okaże się całkowita likwidacja wszystkich bakterii, to i tak stają się one niegroźne, ponieważ zastosowane nanocząsteczki hamują ich rozwój. Po przeprowadzonym leczeniu wykonujemy kontrolną tomografię i po upływie pewnego okresu czasu (od kilku tygodni do kilku miesięcy) sprawdzamy czy zmiany, które były w zatoce uległy zmniejszeniu. Dopiero wtedy zyskujemy pewność, że właściwie zdiagnozowaliśmy przyczynę procesu zapalnego.
Jakość wypełnienia kanałów często determinuje zmiany w zatokach szczękowych, jednak zdarza się, że ich przyczyn musimy szukać poza obrębem zębów. Jeżeli pomimo leczenia przeciwzapalnego, zmiany utrzymują się i nie zmniejszają, należy wykluczyć możliwość nowotworu. W tym celu musimy wyjąć zmianę z zatoki szczękowej nawet, jeżeli jej istnienie nie objawia się żadnymi dolegliwościami, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Wykonanie badania histopatologicznego z wykorzystaniem barwienia oraz mikroskopu dużego powiększenia daje jednoznaczny wynik wykluczający nowotwór.
Powszechne metody usuwania zmian z obrębów zatok szczękowych stosowane najczęściej przez laryngologów wymagają dużego nacięcia od strony jamy ustnej, np. metoda Caldwella-Luca. Jednak coraz większą popularność zyskuje zabieg z dostępem przez nos przy użyciu endoskopu. W 1996 roku, kiedy zaczęliśmy wykonywać zabiegi odbudowy kości w obrębie zatok szczękowych (u pacjentów zdrowych ale takich, którzy chcą mieć implanty, a mają za mało kości i jednocześnie oczekują, że będą mogli na drugi dzień wrócić do pracy), okazało się, że mamy możliwość dostania się do zatok od strony zębów. W naszej innowacyjnej metodzie wykorzystujemy mikroskopy do neurochirurgii. Dzięki temu jesteśmy w stanie usunąć zmiany w bardzo precyzyjny sposób, a pacjenci nie są narażeni na dużą opuchliznę oraz nie odczuwają żadnych dolegliwości. Zabieg trwa krótko, około pół godziny. Po jego zakończeniu pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i może spokojnie wrócić do swoich codziennych obowiązków. Po wykonaniu badania histopatologicznego przez doświadczonego anatomopatomorfologa, które zajmuje około dwóch tygodni, mamy pewność, że usunięta zmiana nie była nowotworem. Wykonujemy kontrolną tomografię komputerową, na której widać wnętrze zatok szczękowych w 3 wymiarach i obserwujemy proces gojenia, który często wiąże się z ustępowaniem wszystkich dolegliwości bólowych ze strony zatok szczękowych.
Jeśli zaobserwowałeś u siebie podobne, a wręcz takie same niepokojące objawy typu chroniczny kaszel, często zatkany nos, bóle głowy lub problemy z oddychaniem i chciałbyś uzyskać więcej informacji w tym temacie, dowiedz się więcej na:
borczyk.pl lub zadzwoń bezpośrednio do kliniki: 32 203 74 25