Blog

Paradontoza – to się leczy! 5 kroków do zdrowego uśmiechu.

27 czerwca 2017
Paradontoza

Parodontoza, a właściwie zapalenie przyzębia, dotyka ogromną ilość społeczeństwa. Mimo tego, że głównie bywa kojarzona z podeszłym wiekiem Pacjenta, niestety z tym problemem boryka się również wiele młodych osób, już po 23 roku życia. Nieleczona paradontoza z czasem prowadzi do utraty zębów. Nie jest to jednak wyrok! Najważniejsze, by w porę rozpoznać objawy. Zobacz, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej i zapobiec postępowi paradontozy. 5 kroków postępowania:
1. Rozpoznaj objawy.
Paradontoza rozpoczyna się zwykle niepozornie. Zaczerwienione dziąsła, delikatne krwawienie podczas mycia zębów, nieświeży oddech, kamień nazębny… Zwykle takie objawy nie budzą niepokoju. I w tym tkwi sedno problemu. Paradontoza to choroba, którą można leczyć w prosty i nieinwazyjny sposób, jeśli w porę rozpozna się jej objawy. Pomóc w rozpoznaniu tych objawów może stomatolog lub doświadczona higienistka stomatologiczna. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny, m.in. mikroskop czy też kamera wewnątrzustna, pozwala dostrzec objawy chorób dziąseł zanim będą one widoczne gołym okiem. Tak więc nie ma co zwlekać z wizytą w gabinecie.
2. Zapobiegaj…. by uniknąć leczenia. Odwiedź gabinet higienistki!
Aby uniknąć poważnych konsekwencji warto uświadomić sobie, co tak naprawdę powoduje rozwój parodontozy. Bakterie wszechobecne w jamie ustnej najchętniej rozwijają się w miejscach trudnych do oczyszczania. Takim miejscem są kieszonki dziąsłowe, czyli przestrzenie między dziąsłem a korzeniem zęba. Rozwój bakterii prowadzi do stanu zapalnego, który niszczy tkanki, prowadzi do pogłębiania kieszonek, zaniku kości i dziąseł, a w kolejnym etapie do rozchwiania i utraty zębów.
W przypadku chorób dziąseł podstawą jest profilaktyka, czyli nie dopuszczenie do sytuacji, kiedy bakterie w kieszonkach dziąsłowych rozwiną się w niekontrolowany sposób. Podstawowym zabiegiem profilaktycznym, który w dużej mierze pozwoli uniknąć rozwoju chorób dziąseł, jest regularne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu w gabinecie higienistki stomatologicznej. Domowymi sposobami nie jesteśmy w stanie skutecznie pozbyć się bakterii zalegających na powierzchniach nad i poddziąsłowych zębów. Doświadczona higienistka ma do dyspozycji ultradźwięki, które w bardzo dokładny sposób usuwają kamień nazębny. Korzystając z mikroskopu higienistka jest w stanie dostrzec więcej niż dostrzeże „gołym okiem”. Stąd zabieg oczyszczania zębów jest dużo dokładniejszy niż jeszcze kilka lat temu. A to z kolei jest podstawą utrzymania zdrowych dziąseł przez długi czas. W klinice doktora Borczyka dodatkowo po czyszczeniu higienistka bada zęby laserem diagnostycznym, który wykrywa początkowe, niewidoczne stadia próchnicy. Zabiegi u higienistki stomatologicznej powinny być wykonywane przynajmniej raz na 6 miesięcy.
3. Wyeliminuj bakterie w trosce o zdrowie ogólne.
Bakterie rozwijające się w jamie ustnej są szkodliwe nie tylko dla naszych zębów i dziąseł. Bakterie mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie powodując zakażenia w odległych narządach. Bakterie mogą również stymulować układ odpornościowy tak, że walcząc z „intruzami” niszczy on zdrowe tkanki i narządy. W ten sposób bakterie z jamy ustnej odpowiedzialne są za rozwój tzw. chorób odogniskowych. Kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie nerwu wzrokowego, wsierdzia, schorzenia stawów, alergie – to tylko nieliczne z chorób, których przyczyną mogą być nieleczone stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyna problemów tkwi zupełnie gdzieś indziej. Dlatego warto już teraz zadbać o zdrowe zęby i dziąsła i przy okazji ustrzec się przed groźnymi chorobami ogólnoustrojowymi.
4. Gdy objawy się nasilają – niezwłocznie odwiedź stomatologa.
Kiedy już zauważysz którąś z początkowych objawów parodontozy koniecznie udaj się do stomatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie. W klinice borczyk.pl zwykle leczenie rozpoczynamy od oczyszczenia zębów z kamienia i osadu. Kolejnym etapem leczenia jest nieinwazyjne oczyszczanie kieszonek dziąsłowych za pomocą specjalnego lasera Erb:YAG oraz ultradźwięków (VECTOR). Unikamy w ten sposób konieczności nacinania dziąseł i zakładania szwów, co jest nieodzowne w przypadku tradycyjnego leczenia.
5. Rozchwiane zęby i zanik kości? Jak najszybciej rozpocznij leczenie.
Gdy uszkodzenie tkanek przyzębia jest znaczne, a zęby są rozchwiane, leczenie wymaga specjalistycznego sprzętu i doświadczenia. Wykorzystujemy nowoczesne techniki regeneracyjne, które pozwalają odbudować uszkodzone struktury podporowe zębów i ustabilizować zęby. Ostatnim etapem leczenia jest mikroskopowa odbudowa kości. Wykorzystanie lasera biostymulacyjnego oraz pola magnetycznego sprawia, że tkanki goją się szybciej bez ryzyka rozwoju stanu zapalnego.
Wielu Pacjentów traktuje parodontozę jako wyrok, który wiąże się z utratą zdrowych zębów. Czasami jednak wystarczy odpowiednio szybkie działanie. Zdiagnozowanie problemu zanim stanie się on widoczny gołym okiem pozwala na wdrożenie nieinwazyjnych metod leczenia. Dlatego nie unikajmy regularnych kontroli w gabinecie higienistki i stomatologa. Jeśli jednak przeoczyliśmy początkowe stadia choroby i nasze dziąsła są już mocno obniżone a zęby rozchwiane…. To też nie koniec świata! Obecnie dysponując specjalistycznym sprzętem i materiałami stomatologicznymi jesteśmy w stanie leczyć paradontozę w każdym jej stadium.

Borykasz się z paradontozą? Szukasz fachowego doradztwa, profesjonalnej opieki i skutecznego leczenia? Skontaktuj się z Nami! Podczas indywidualnej konsultacji przedstawimy Ci kompletny plan leczenia. Zapraszamy do kontaktu:
Podstrona dedykowana leczeniu paradontozy lub zadzwoń bezpośrednio do kliniki: 32 493 13 75

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz