Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Na problem nieświeżego oddechu (łac. halitosis) uskarża się duża część populacji. W prawie 90% przypadków przyczyną nieświeżego oddechu są problemy stomatologiczne. Za nieświeży oddech odpowiedzialne są bakterie gram-ujemne beztlenowe bytujące w jamie ustnej. Podczas fermentacji związków odżywczych zawartych w pożywieniu wydzielają one m.in. lotne związki siarki, które odczuwamy jako nieprzyjemny zapach. Najczęściej, w 10-30% przypadków, nieświeży oddech związany jest ze stanami zapalnymi dziąseł i schorzeniami przyzębia. Tego rodzaju problemu mogą zostać usunięte przez stomatologa.
Częstą przyczyną miejscową halitozy, którą w prosty sposób można samemu wyeliminować, jest nalot na języku. Nalot stanowi miejsce gromadzenia się dużej ilości bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust. Należy więc zwrócić uwagę, by podczas mycia zębów usuwać nalot z języka, co pozwoli na dłużej zachować świeży oddech.
Bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem halitozy porannej, której przyczyną są bakterie gnilne namnażające się w jamie ustnej podczas snu, gdy wydzielanie śliny jest zmniejszone. Po umyciu zębów rano przykry zapach ustępuje. W ciągu dnia, gdy wydzielanie śliny jest większe, oczyszcza ona w pewnym stopniu powierzchnie zębów, dzięki czemu ilość bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech jest zredukowana.
W rzadkich przypadkach przyczyną nieświeżego oddechu są choroby niezwiązane z jamą ustną, m.in. przewlekłe zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie gardła, schorzenia przewodu pokarmowego czy nowotwór.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają za zadanie przedłużyć świeżość oddechu. Oprócz płynów do płukania ust i powszechnych gum do żucia można stosować różnego rodzaju spray’e, tabletki do ssania, cukierki itp. Jednak tego typu rozwiązania mają krótkotrwałe działanie, odświeżają oddech na około 2 godziny. Poza tym należy mieć świadomość, że wszelkiego rodzaju gumy do żucia czy cukierki miętowe tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale nie zwalczają przyczyny problemu. Podobny efekt można uzyskać jedząc jakikolwiek posiłek (oczywiście bez cebuli czy czosnku), co również eliminuje przykry zapach z ust na około 2 godziny. Problem nieświeżego oddechu jest bardziej skomplikowany, indywidualny i najpierw należy ustalić jego przyczynę, by móc z nim walczyć w odpowiedni sposób.
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust należy wyeliminować jego przyczynę. Bardzo ważne jest, by zadbać o dobrą higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów. Osad i kamień nazębny powinny być regularnie usuwane przez higienistkę stomatologiczną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem (m.in. ultradźwiękami) pozwalającym dokładnie oczyścić powierzchnię zębów z bakterii. Bakterie namnażające się w osadzie nazębnym przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia, co jest główną przyczyną przykrego zapachu z ust. W Polsce zabiegi oczyszczania zębów przez higienistkę nie są jeszcze powszechne, natomiast w Ameryce dentyści przywiązują ogromną uwagę do prawidłowej higienizacji jamy ustnej swoich pacjentów. W mojej klinice, na wzór amerykański, pracują 3 wykwalifikowane i doświadczone higienistki, które zajmują się usuwaniem kamienia i osadu. Po zabiegu zęby badane są specjalistycznym laserem diagnostycznym, który wykrywa początkowe stadium próchnicy. Profesjonalne czyszczenie zębów powinno być wykonywane przynajmniej raz na pół roku. Regularne wizyty w gabinecie stomatologa i higienistki pozwalają chronić zęby i dziąsła przed schorzeniami, które są przyczyną nieświeżego oddechu.