Blog

Implanty zębów: obalamy mity dotyczące zasad higieny

2017-06-20

implanty-zebow
Oczywiste jest, że o zęby trzeba dbać – szczotkować, używać nici dentystycznych, zgłaszać się na wizyty kontrolne u stomatologa… Jak jest w przypadku implantów zębowych? Czy o korony i mosty wsparte na implantach trzeba dbać tak samo jak o naturalne zęby czy może inaczej? Obalamy mity na temat higieny implantów zębowych!
1. Implanty to wszczepy tytanowe, które są odporne na działanie mikroorganizmów. Bakterie nie mogą ich uszkodzić…

Nic bardziej mylnego! Co prawda, implanty zębowe zbudowane są najczęściej z tytanu, odpornego na działanie mikroorganizmów i niepodatnego na próchnicę. Jednak kluczowe dla powodzenia leczenia implantologicznego jest zrośnięcie się implantu z kością. Tutaj istotne znaczenie ma zarówno procedura wszczepienia implantu, precyzja wykonania odbudowy protetycznej (korony lub mostu), jak również prawidłowa higiena implantów zębowych po zakończonym leczeniu. W naszej klinice podczas zabiegu wszczepiania implantu stosujemy nanoczątki srebra i złota, która zabezpieczają wnętrze implantu przed bakteriami i zwiększają szansę na integrację wszczepu z kością. Wykorzystanie skanera 3D pozwala wykonać idealnie dopasowane uzupełnienia, co wpływa na jego trwałość. Po wszczepieniu implantów Pacjent otrzymuje indywidualne wskazówki dotyczące zasad higieny i wizyt kontrolnych.

2. Posiadając implanty, nie muszę korzystać z nici dentystycznych.

W przypadku posiadania implantów, nitkowanie jest tak samo ważne jak w codziennej higienie naturalnych zębów. Resztki pokarmowe zalegające w przestrzeniach między zębami oraz między implantami mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł i zaburzyć połączenie implantów z kością. Dlatego zalecane jest codzienne stosowanie nici dentystycznych. Jeśli czyszczenie zwyczajną nicią dentystyczną jest utrudnione, bez obaw – istnieją specjalne nici, które charakteryzują się sztywnym końcem i znacznie ułatwiają dbanie o higienę implantów. Czasem wskazane jest również stosowanie specjalnego irygatora – szczególnie u Pacjentów, u których całość uzębienia odbudowana jest za pomocą struktur na implantach.

3. Skoro zęby się nie psują, nie muszę chodzić na wizyty kontrolne.

W przypadku posiadania implantów, częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa nie różni się w żaden sposób od częstotliwości rutynowych badań zębów naturalnych. Minimum raz na pół roku (jeśli istnieją ku temu wskazania – raz na 3 miesiące) trzeba skontrolować stan implantów i przestrzeni wokół nich. Podczas wizyt kontrolnych w naszej klinice wykorzystujemy mikroskop oraz kamerę wewnątrzustną, a także wykonujemy badanie RTG. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć najmniejsze zmiany patologiczne i wyeliminować je zanim pojawią się większe problemy rzutujące na integrację wszczepów.

4. Na implantach nie odkłada się płytka nazębna i kamień, dlatego wizyty u higienistki stomatologicznej nie są konieczne.

Implanty zębowe, pomimo, że są uzupełnieniem sztucznym, są podatne na odkładanie płytki nazębnej i kamienia podobnie jak naturalne zęby. Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, jednak aby prawidłowo i skutecznie pozbyć się płytki i kamienia i zachować zdrowe dziąsła wokół implantów – konieczne jest regularne odwiedzanie gabinetu higienistki stomatologicznej. W naszej klinice doświadczone higienistki usuwają kamień za pomocą ultradźwięków. Jest to najskuteczniejsza metoda oczyszczania zarówno zębów jak i implantów. Jednak użycie ultradźwięków możliwe jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy zabieg wykonywany jest pod mikroskopem. Dzięki niemu higienistka jest w stanie precyzyjnie usunąć złogi kamienia bez naruszania struktury implantu. Wizyty u higienistki powinny się odbywać raz na pół roku, a jeśli istnieją indywidualne wskazania – raz na 3 miesiące.

5. Szczoteczka elektryczna może być używana tylko w przypadku posiadania zębów własnych.

To również nieprawda. Używanie szczoteczki elektrycznej w przypadku implantów nie szkodzi w żaden sposób, wręcz przeciwnie! Szczoteczka elektryczna jest dużo bardziej skuteczna, gdyż usuwa więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna. Gdy tylko implanty zębów prawidłowo się zintegrują z kością, a dziąsła zagoją, wskazane jest codzienne dbanie o higienę za pomocą właśnie szczoteczki elektrycznej. Najpierw jednak skonsultuj tę decyzję ze stomatologiem lub doświadczoną higienistką.

Technologia wykorzystywana podczas zabiegów implantacji, właściwa higiena implantów zębowych oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa i higienistki – to trzy istotne elementy wpływające nie tylko na to, jak długo implanty nam posłużą, lecz także czy w ogóle zostaną prawidłowo przyjęte przez organizm. Precyzja wykonania uzupełnień na implantach, zabezpieczanie wszczepów przed rozwojem bakterii przy użyciu nanocząstek, systematyczna kontrola pod mikroskopem, stosowanie nici i szczoteczki elektrycznej – to wszystko wpływa na długoterminowe powodzenie leczenia implantologicznego.

Jesteś zainteresowany implantem zęba? Szukasz fachowego doradztwa, profesjonalnej opieki i dożywotniej gwarancji? Skontaktuj się z Nami! Podczas indywidualnej konsultacji przedstawimy Ci kompletny plan leczenia. Zapraszamy do kontaktu:
borczyk.pl lub zadzwoń bezpośrednio do kliniki: 32 493 13 75

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz