Blog

GWIEZDNE WOJNY W STOMATOLOGII

2014-07-04

Nikt nie lubi dużych zabiegów chirurgicznych. Każdy chciałby, by lekarz dysponował czarodziejską różdżką, która w szybki i bezbolesny sposób rozwiąże wszystkie problemy. Czy taka różdżka istnieje? Obecnie w stomatologii dostępne są innowacyjne urządzenia laserowe, komputerowe i mikroskopowe rodem z technologii wojskowej. Oczywiście w stomatologii używane są techniki ucywilizowane. Dają one wiele korzyści pacjentom: umożliwiają precyzyjne “trafienie w cel”, czyli dokładne przeprowadzenie zabiegów bez naruszania zdrowych tkanek, eliminują ból, redukują obrzęk i krwawienie, a także stymulują gojenie i skracają czas powrotu do pełnej sprawności. Jakie techniki wojskowe są używane?
Dla uzyskania precyzji wykorzystywany jest laser Erb:YAG dużej mocy, który pozwala na dokładność do ułamków milimetra. Dzięki temu procedury leczenia wykonywane są w minimalnie inwazyjny, bezbolesny i delikatny sposób. Dodatkowo laser redukuje krwawienie i przyspiesza gojenie o ok. 50 razy w porównaniu do zazwyczaj stosowanych laserów biostymulujących. Laser dużej mocy używany jest zarówno w leczeniu próchnicy (nowoczesna metoda hybrydowa eliminująca ból podczas leczenia ubytków), jak i w implantologii, chirurgii, periodontologii. W implantologii laser umożliwia dokładne wyznaczenie toru wprowadzenia implantu i kształtuje kość tak, by zapewnić najbardziej optymalne położenie wszczepu, a co się z tym wiąże – doskonały efekt estetyczny. Precyzyjne cięcie laserowe pozwala w wielu wypadkach uniknąć stosowania skalpela.
Technologia laserowa wykorzystywana jest także w diagnozowaniu próchnicy. W tym celu używany jest specjalistyczny laser diagnostyczny, który wykrywa zmiany w zębach niewidoczne „gołym okiem”. Takie zmiany można leczyć nieinwazyjne, np. metodą ozonoterapii, eliminując konieczność „borowania” i znieczulania zęba. Diagnostyka laserowa pozwala obiektywnie ocenić, czy ząb wymaga leczenia.
Kolejną techniką zmniejszającą inwazyjność leczenia jest nowoczesna tomografia komputerowa. Badanie CT daje wysokiej jakości trójwymiarowy, i co najważniejsze niezniekształcony tak jak w typowym prześwietleniu RTG, obraz tkanek pacjenta. Często tomografia jest jedynym skutecznym narzędziem umożliwiającym diagnozowanie skomplikowanych przypadków medycznych. Dawki promieniowania są około 100 razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych tomografów medycznych, przy czym dają 60x większą dokładność. Dzięki analizie obrazu 3D zabiegi w pobliżu nerwów i zatok szczękowych wykonywane są sprawnie i w pełni bezpiecznie.
Podczas zabiegów wykorzystywany jest mikroskop neurochirurgiczny. Posiada on 2 tory wizyjne, dzięki czemu dwóch lekarzy może jednocześnie czynnie uczestniczyć w leczeniu. Pozwala to uniknąć błędów niemożliwych do skorygowania po zakończonej procedurze. Duża głębia ostrości w porównaniu do standardowego mikroskopu stomatologicznego oraz potężne światło ksenonowe pozwalają na precyzyjną kontrolę poprawności przebiegu leczenia.
Ostatnią nowością mającą wpływ na jakość leczenia i komfort pacjenta jest komputerowy skaner wewnątrzustny. Skaner pozwala uniknąć nieprzyjemnych dla pacjenta wycisków podczas wykonywania koron, mostów czy też odbudowy protetycznej na implantach. Dzięki skanerowi lekarz uniezależnia się od błędu, który wpisany jest w ludzką naturę. Wysoka dokładność urządzenia daje lepsze wyniki kliniczne i zwiększa trwałość uzupełnień. Dodatkowe zastosowanie cząstek srebra i złota o właściwościach silnie przeciwbakteryjnych zabezpiecza przed rozwojem stanów zapalnych i próchnicy.
Leczenie stomatologiczne zdecydowanie różni się od produkcji taśmowej samochodów i wymaga indywidualnego podejścia. Połączenie precyzji mikroskopu neurochirurgicznego z diagnostyką komputerową oraz cywilnym zastosowaniem lasera z Gwiezdnych Wojen pozwala zagwarantować każdemu pacjentowi sprawne i komfortowe leczenie oraz szybkie gojenie tkanek.
Gwiezdne wojny w stomatologii

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz