Blog

Doktor Borczyk na otwarciu BODY WORLDS

12 lutego 2017

10 lutego br. doktor Roman Borczyk uczestniczył w roli prelegenta w otwarciu pouczającej, niesamowitej wystawy BODY WORLDS – VITAL w katowickim Supersamie. Pouczającej, bo pozwala poznać jak skomplikowaną i cudowną maszyną jest nasz organizm. Niesamowitej, bo niesamowici jesteśmy my – ludzie i możliwości naszych ciał.
BODY WORLDS – VITAL to kolejna odsłona projektu stworzonego przez doktora Gunthera von Hagensa, który już w latach 70’ XX wieku opracował efektywną metodę zabezpieczania ciał przed rozkładem: plastynację. Początkowo miała służyć studentom (spreparowane eksponaty stanowią doskonałą pomoc naukową), jednak z czasem, doktor Hagens postanowił wyruszyć w świat z misją szerzenia świadomości budowy i możliwości ludzkiego ciała. Tak powstał cykl wystaw BODY WORLDS, trwający do dziś.
Do 15 maja w katowickim Supersamie możemy oglądać niezwykłą ekspozycję. Dzięki niej łatwiej jest zrozumieć to jak „działamy”, uświadomić sobie jak na zdrowie wpływa nasz tryb życia, jak różne schorzenia zmieniają poszczególne organy. Jak zauważa doktor Roman Borczyk – ta wystawa otwiera oczy. Pokazuje nam, jacy naprawdę jesteśmy. Każdy człowiek jest cudem […], złożonym, działającym mechanizmem – to zawsze ciekawiło ludzi, jednak kiedyś było tematem tabu. Gdy około 400 lat temu Kartezjusz wystąpił do papieża Bonifacego VIII o zgodę na sekcję zwłok, papież ją wyraził pod warunkiem, że badacz nie będzie zajmować się duszą i umysłem. Od tego czasu medycyna zachodnia zajęła się bardziej leczeniem ciała niż duszy.
To właśnie dzięki rozwojowi medycyny, możemy dziś podziwiać i poznawać bliżej ludzkie ciało. Preparaty wykorzystane w wystawie, doskonale odzwierciedlają warunki z żywego organizmu.
– Jestem mile zaskoczony, gdy porównuje te eksponaty z preparatami z pracowni anatomicznych. Bardzo duża precyzja, utrwalone kolory – te preparaty przypominają żywego człowieka. To fascynujące – dodaje doktor Borczyk. BODY WORLDS VITAL to naprawdę wyjątkowa lekcja, na której warto być obecnym: www.BodyWorlds.pl. Polecamy!

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami!
32 203 74 25

Chcesz wiedzieć więcej?
Wypełnij formularz kontaktowy

Zadzwoń Napisz