Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Kamienia i osadu nazębnego nie jesteśmy w stanie usunąć sami podczas codziennego szczotkowania zębów. Jedyną metodą jest profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną.
Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica.
W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.
Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.
Kluczem do osiągnięcia oczekiwanego efektu jest dokładne oczyszczenie zębów. Każdy z nich powinien być czyszczony osobno, z każdej strony. Podstawowym stosowanym przez higienistkę narzędziem są ultradźwięki, które w nieinwazyjny i bezbolesny sposób usuwają z powierzchni zębów złogi kamienia nazębnego.
Po usunięciu kamienia i osadu wykonywany jest pomiar laserem diagnostycznym, który pozwala wykryć początki próchnicy niewidoczne „gołym okiem”. Początkowe zmiany można leczyć w nieinwazyjny sposób za pomocą ozonu.
Zabieg powinien być wykonywany co pół roku!