Biegnij dla zdrowia
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu ma korzystny wpływ na odporność oraz produkcję witaminy D w organizmie. …
Nasze Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji – DENTOLANDIA, które od niemal 7 lat edukuje przedszkolne dzieci (na terenie śląska i okolic w ramach warsztatów AZU) z zakresu higieny jamy ustnej i zdrowych nawyków żywieniowych), podsumowuje kolejne pół roku swoich działań.
W 84 przedszkolach przebadaliśmy stan higieny jamy ustnej u 5835 dzieci. Spośród wszystkich przebadanych w ostatnim półroczu aż 3419 dzieci (tj. 59%) miało próchnicę. Próchnica średnio dotyczyła aż 5 zębów u jednego dziecka. A u 33% dzieci w wieku występowała już próchnica w zębach stałych. Średnio próchnica dotyczyła dwóch zębów stałych u jednego dziecka. U blisko 700 dzieci (tj. u 19% badanych) zęby klasyfikują się do usunięcia (ekstrakcji) co daje średnią 3 zęby do wyrwania u jednego dziecka.
Blisko połowa badanych dzieci kwalifikuje się do dalszej dokładnej kontroli w gabinecie stomatologicznym z podejrzeniem wystąpienia wczesnych stadiów próchnicy – średnio w 2 zębach u jednego dziecka. 330 dzieci (prawie 6%) zakwalifikowana jest do leczenia ortodontycznego. A prawie 1% dzieci nie poddało się badaniu z uwagi na strach przed samym wstępnym badaniem. Ten parametr było po raz pierwszy monitorowany przez nas i wskazuje na zakres występowania dentofobii. Oczywiście dentofobia w samym gabinecie będzie widoczna w znacznie wyższym stopniu, niż podczas wstępnego badania w przedszkolu.
Podkreślamy, że nieleczona próchnica bardzo szybko przenosi się na sąsiadujące zęby mleczne jak i stałe. Nieleczone zęby mleczne bardzo mocno wpływają na rozwój prawidłowego zgryzu u dziecka. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie prawidłowych zasad higieny jamy ustnej jak i propagowanie zdrowych nawyków żywienia.